Inflace je příliš krotká na to, aby se společnost vrhla na stablecoin krytý zlatem. Slibnější je token vázaný na bankovní vklady.
Zajištění proti inflaci v Japonsku náchylném k deflaci? Alespoň to se chystá nabídnout společnost Mitsui & Co. prostřednictvím mince, která by mohla být k dispozici již tento měsíc. Podle deníku Nikkei plánuje tento obchodní dům kryptoměnu navázanou na cenu jednoho gramu zlata denominovanou v jenech.
Zlato je ve světě blockchainu vedlejší záležitostí. Pokud jde o zálohování tokenu fiat měnou nebo jiným aktivem za účelem stabilizace jeho ceny, je dolar zdaleka oblíbenější volbou. Tether, který slibuje konverzi 1:1 na americkou měnu, má podle CoinGecko tržní kapitalizaci téměř 80 miliard dolarů, zatímco Tether Gold necelých 500 milionů dolarů a Pax Gold o něco méně než 400 milionů dolarů.
Na druhou stranu však hlavní využití stablecoinů dosud spočívalo v tom, že sloužily jako uchovatel hodnoty – obchodníci mohli nakupovat a prodávat divoce kolísající tokeny, jako je Bitcoin, Ether a Shiba Inu, aniž by museli převádět finanční prostředky na fiat peníze a naopak. Na druhou stranu se zdá, že společnost Mitsui usiluje o širší přijetí svého takzvaného ZipangCoinu, a to jak jako platebního prostředku v samoobsluhách a supermarketech, tak jako ochrany proti inflaci.
Inflační očekávání přitvrzují všude, ačkoli v Japonsku není ztráta kupní síly fiat peněz na domácím trhu zrovna tématem k hovoru. Ceny spotřebního zboží bez čerstvých potravin se v prosinci zvýšily o 0,5 % oproti předchozímu roku, což je beze změny oproti předchozímu měsíci. Pokud jde o zpřísňování měnové politiky, Bank of Japan se drží jako jediná významná holubice mezi jestřábími centrálními bankami mimo Čínu.

Japonská veřejnost nemá naléhavou potřebu zajišťovat se proti inflaci. Mince Mitsui by mohla zafungovat v tom, že vzbudí chuť spotřebitelů na to, co přijde později v tomto roce: digitální měnu krytou vklady japonských bank.
Projekt, který nese neohrabaný název DCJPY, stojí za to sledovat. Podle Nikkei jej podporují tři japonské megabanky jako součást konsorcia 74 organizací. Pokud se iniciativa rozběhne, může se celý smysl digitálního jenu vydávaného BOJ – tedy něčeho, co je nejméně několik let vzdálené od toho, aby se stalo skutečností – stát bezpředmětným.
Pokud je její white paper nějakým vodítkem, DCJPY se zrodí jako programovatelná hotovost. Jak bude zboží a služby měnit majitele podle pravidel zapsaných jako softwarový kód – chytré smlouvy založené na blockchainu – budou vzájemně propojené platební příkazy okamžitě proudit do druhé úrovně dvouúrovňové infrastruktury. Banky budou strhávat vklady kupujícího a převádět peníze v tokenizované podobě prodávajícímu. Podniky by byly ušetřeny nákladů spojených s manipulací s hotovostními platbami a ručním vypořádáním. Celé dodavatelské řetězce by se mohly obejít bez papíru a hotovosti.
Největší výhodou pro věřitele je, že nemají důvod se těchto tokenů obávat. Na rozdíl od digitální měny centrální banky, která může ohrozit jejich vkladovou franšízu, finanční instituce budou mít DCJPY i nadále pod kontrolou – mince, které vydají, budou kryty vklady zákazníků. To je uklidňující i z hlediska tvůrců politik, protože banky jsou již regulovány. Na rozdíl od nebankovního stablecoinu, kterému mohou dojít aktiva na pokrytí závazků, nepředstavuje token krytý vklady žádné další systémové riziko.
Využívání bankovních vkladů pro v podstatě rychlé online platby, které probíhají 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, se nemusí zdát jako revoluční myšlenka nikde jinde než v Japonsku, které miluje hotovost a kde jsou přímé platby překvapivě vzácné, uvádí Rakuten Group Inc. Tento gigant v oblasti elektronického obchodování provozuje populární věrnostní program, v jehož rámci byly rozdány body odpovídající miliardám dolarů. Tyto body fungují jako skutečné peníze v rámci různých služeb, od rezervace návštěvy kosmetického salonu až po platbu za sushi nebo úhradu účtu za komunální služby.

Nyní, když společnost Rakuten integrovala do své aplikace platební systém Suica společnosti East Japan Railway Co. a využila této dominance elektronických peněz k vytvoření banky se 7 biliony jenů (60 miliard USD) na vkladech, přemýšlejí tradiční finanční instituce o způsobech, jak by se mohly vrátit do hry. To je pravděpodobně největší motivace pro DCJPY. Zatímco prvek blockchainu v projektu stablecoin je novinkou, z pohledu spotřebitelů bude důležité, jak pohodlné bude jeho používání v každodenních situacích.
V celosvětovém měřítku se zpracovatelé plateb zahřívají u potenciálu technologie distribuované účetní knihy. Namísto spoléhání se na centrální orgán, který by zabránil dvojímu utracení stejných peněz, blockchain rozprostírá evidenci. Společnost PayPal Holdings Inc. zkoumá vlastní stablecoin, zatímco společnost Visa Inc. se spojila s fintechovou firmou Circle, aby umožnila firemním zákazníkům utrácet USD Coin – měnu na blockchainu Ethereum, která váže svou hodnotu na dolar – u 70 milionů obchodníků.
„Platby požírají svět,“ zní provokativní název zprávy společnosti JPMorgan Chase & Co. Pro americký Federální rezervní systém nebo BOJ nemusí být špatný nápad stát stranou této hostiny. Mohly by snadno odložit oficiální, veřejnoprávní verze elektronické hotovosti a sledovat, kam nakonec povede probíhající exploze inovací v soukromém sektoru. Pokud se současná 0,5% míra inflace v Japonsku náhle nezrychlí desetinásobně, může mít stablecoin krytý zlatem, jaký plánuje Mitsui, v budoucnosti peněz jen okrajovou roli. Něco jako DCJPY však může být trvalejší, pokud jej uživatelé budou považovat za hodnotnou alternativu k elektronickým penězům.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky