Kryptoměny se nyní potýkají s těžkým obdobím a jejich celková hodnota se od začátku roku snížila o 20 % na 1,77 bilionu dolarů v době psaní tohoto článku. Dlouhodobé vyhlídky blockchainu se však zdají být nedotčené, protože technologie se zdokonaluje a investoři se snaží uchovat bohatství v době spirály globální inflace. Ethereum (CRYPTO:ETH) a Cardano (CRYPTO:ADA) představují vynikající způsob, jak na tyto dlouhodobé trendy vsadit.
1. Ethereum
Nikdy nepodceňujte sílu silné značky. S tržní kapitalizací 326 miliard dolarů představuje Ethereum neuvěřitelných 19 % kapitalizace trhu s kryptoměnami. Ačkoli síť zaostává za novějšími blockchainy v rychlosti, může si udržet dominantní postavení na trhu díky své výhodě prvního hráče a aktivní vývojářské komunitě.

Ethereum bylo založeno v roce 2015 a rozšířilo možnosti technologie blockchain tím, že umožnilo uživatelům programovat samovykonatelné chytré smlouvy a vytvářet decentralizované aplikace (dApps). Tyto autonomní programy sahají od trhů s digitálním uměním až po decentralizované burzy, kde mohou uživatelé nakupovat a prodávat kryptoměny. Díky nim se Ethereum stalo mezi investory do kryptoměn pojmem.
Síť Ethereum s kapacitou pouhých 15 transakcí za sekundu trpí přetížením a vysokými transakčními náklady. Její známé jméno jí však stále umožňuje přitahovat projekty s velkým dopadem, jako je Shiba Inu – token v hodnotě 14 miliard dolarů, který se rozhodl stavět na síti Ethereum, protože, jak tvrdí bílá kniha Shiba Inu, „je již bezpečná a dobře zavedená“.
Ethereum také pracuje na zlepšení svých technických možností prostřednictvím aktualizace nazvané Ethereum 2.0, která má zajistit větší škálovatelnost a šetrnost blockchainu k životnímu prostředí. Změny budou zahrnovat přechod od konsensuálního mechanismu proof-of-work (PoW) (kdy těžaři používají obrovský výpočetní výkon k řešení hádanek a ověřování transakcí) k systému proof-of-stake (PoS), kdy těžaři řeší hádanky pomocí existujících mincí. PoS je rychlejší a nespotřebovává tolik elektřiny.

2. Cardano
S tržní kapitalizací 40 miliard dolarů je Cardano šestou největší kryptoměnou na světě. Ačkoli stále nedosahuje známosti jména Ethereum, vynahrazuje to vynikající rychlostí a technickými možnostmi. Platforma se také neustále zdokonaluje, aby udržela krok s konkurencí.
Na rozdíl od Etherea má Cardano validační systém PoS, který zvládne přibližně 250 transakcí za sekundu. Vývojář platformy, společnost Input Output Hong Kong (IOHK), také plánuje implementovat aktualizaci nazvanou Hydra, která zvýší škálovatelnost Cardana přidáním další vrstvy do jeho blockchainu. Společnost IOHK neposkytla mnoho informací o tom, kdy bude Hydra uvedena do provozu a jak moc zvýší rychlost platformy. Cardano však již nyní přitahuje svůj podíl na vývoji dApp.
V lednu platforma získala první decentralizovanou finanční burzu (DiFi) SundaeSwap, která uživatelům umožňuje obchodovat s kryptoměnami a získávat úroky z držených prostředků bez nutnosti centrálního zprostředkovatele. Tento projekt je působivým hlasem důvěry v síť Cardano.

Dlouhodobé držení
Trh s kryptoměnami je notoricky známý svou volatilitou a od svého vzniku v roce 2009 zaznamenal několik významných krachů. V dlouhodobém horizontu však investoři s diamantovýma rukama dosáhli pěkných životních výnosů. Ačkoli není možné vědět, kdy se tento poslední propad obrátí, Ethereum a Cardano vypadají, že jsou díky své silné značce a aktivním vývojářským komunitám připraveny na oživení.