Právě byla spuštěna první aktualizace bitcoinu za poslední čtyři roky. Jedná se o vzácný okamžik shody mezi zúčastněnými stranami a pro nejpopulárnější kryptoměnu na světě je to velká událost.
Aktualizace Taproot znamená větší soukromí a efektivitu transakcí – a co je zásadní, odemkne potenciál pro chytré smlouvy, které lze využít k odstranění prostředníků z transakcí.
„Na Taprootu záleží, protože otevírá široké možnosti pro podnikatele, kteří mají zájem rozšířit užitečnost bitcoinu,“ uvedla Alyse Killeenová, zakladatelka a řídící partnerka rizikové společnosti Stillmark zaměřené na bitcoin.

Na rozdíl od modernizace bitcoinu v roce 2017 – označované jako „poslední občanská válka“ kvůli sporným ideologickým rozporům, které od sebe přívržence oddělovaly – má Taproot téměř všeobecnou podporu, částečně proto, že tyto změny zahrnují poměrně postupná vylepšení kódu.
Co se mění
Velká část změn bitcoinu souvisí s digitálními podpisy, které jsou jako otisk prstu, který jednotlivec zanechává na každé transakci.
Právě teď kryptoměna používá něco, čemu se říká „algoritmus digitálního podpisu eliptické křivky“, který vytváří podpis ze soukromého klíče, který ovládá bitcoinovou peněženku, a zajišťuje, že bitcoiny může utratit pouze jejich oprávněný vlastník.
Podle těžaře bitcoinů Alejandra De La Torreho přidá Taproot něco, co se nazývá Schnorrův podpis, který v podstatě znemožňuje čtení transakcí s více podpisy.
Nebude to znamenat větší anonymitu pro jednotlivé bitcoinové adresy ve veřejném blockchainu, ale jednoduché transakce budou nerozeznatelné od těch složitějších, které se skládají z více podpisů.

V praxi to znamená větší soukromí, protože vaše klíče nebudou v řetězci tolik vystaveny. „Můžete tak trochu lépe skrýt, kdo jste, což je dobře,“ řekl inženýr pro těžbu bitcoinů Brandon Arvanaghi, který nyní vede společnost Meow, jež umožňuje účast firemních pokladen na kryptotrhu.
Chytré smlouvy
Tyto souped-up podpisy jsou také změna hry pro chytré smlouvy, což jsou self-vykonávat dohody, které žijí na blockchain. Chytré smlouvy by teoreticky mohly být použity prakticky pro jakýkoli druh transakce, od placení nájemného každý měsíc až po registraci vozidla.
Díky Taprootu jsou chytré smlouvy levnější a menší, pokud jde o prostor, který zabírají v blockchainu. Killeen říká, že tato vylepšená funkčnost a efektivita představuje „ohromující potenciál“.
V současné době lze chytré smlouvy vytvářet jak na základní vrstvě protokolu bitcoinu, tak na Lightning Network, platební platformě postavené na bitcoinu, která umožňuje okamžité transakce. Chytré smlouvy uzavřené v síti Lightning Network obvykle vedou k rychlejším a méně nákladným transakcím.

„Transakce v síti Lightning mohou být v řádu zlomků haléře… zatímco transakce v bitcoinové vrstvě jádrového protokolu může být mnohem dražší,“ vysvětlil Killeen.
Vývojáři již v očekávání upgradu začali stavět na Lightningu, který umožní vysoce specifické kontrakty.
„Nejdůležitější věcí pro Taproot jsou… chytré kontrakty,“ řekl Fred Thiel, generální ředitel společnosti Marathon Digital Holdings, která se specializuje na těžbu kryptoměn. „Už teď je to hlavní hnací síla inovací v síti ethereum. Chytré smlouvy vám v podstatě dávají možnost skutečně vytvářet aplikace a podniky na blockchainu.“
S tím, jak bude více programátorů vytvářet chytré smlouvy nad bitcoinovým blockchainem, by se bitcoin mohl stát významnějším hráčem ve světě DeFi neboli decentralizovaných financí, což je termín používaný k popisu finančních aplikací navržených tak, aby vyřadily prostředníka.
V současné době dominuje ethereum jako blockchain pro tyto aplikace, označované také jako „dApps“.
Proč se čeká
Ačkoli se bitcoinová komunita dohodla na uzamčení upgradu v červnu, k samotnému zavedení došlo až v listopadu. Několikaměsíční odklad měl poskytnout dostatek času na testování a snížit pravděpodobnost, že se během upgradu něco pokazí.
„Upgrade umožňuje – extrémně vzdálenou – možnost, že se do systému dostane chyba, která by zničila důvěru v celý kryptoměnový systém, čímž by ho fakticky zlikvidovala – „rána, kterou si způsobí sám“, chcete-li,“ řekl Jason Deane, analytik společnosti Quantum Economics.

Podle Deanea jsou proto procesy aktualizace tak pečlivě testovány, znovu testovány a prověřovány po velmi dlouhou dobu.
Mnoho uživatelů v komunitě si také pamatuje katastrofální migraci z roku 2013, kdy nepovedený upgrade vedl k dočasnému rozdělení bitcoinu na dvě poloviny.
„Nechcete, aby se různí klienti nebo těžaři v protokolu nesynchronizovali. Tak se stávají katastrofické věci,“ řekl CNBC Nic Carter, zakládající partner společnosti Castle Island Ventures. „Protože nechceme, aby se opakoval rok 2013, máme tyto extrémně dlouhé časy na přípravu.“