Bitcoin poprvé za posledních pět obchodních seancí klesl a jeho ztráty se zrychlily poté, co se mu nepodařilo udržet pozitivní dynamiku, kterou zaznamenal po bleskovém krachu o uplynulém víkendu.
Největší digitální token sklouzl pod úroveň 50 000 dolarů, přičemž ztráty se v odpoledním obchodování v New Yorku rozšířily. Bitcoin se v 16:06 hodin propadl o 6 % na 47 602 dolarů, zatímco ostatní digitální aktiva rovněž klesala. Ty menší, včetně Monero a EOS, patřily k nejhůře postiženým.
A z technického hlediska se Bitcoin podle některých analytiků ocitl v zemi nikoho mezi různými klouzavými průměry. Mince by mohla vytvářet takzvaný obrazec hlavy a ramen, což by znamenalo medvědí vývoj.
„Problém s kryptoměnami spočívá v tom, kdo ten padající nůž chytí,“ uvedla Cate Faddisová, prezidentka a CIO společnosti Grace Capital, v rozhovoru pro Bloomberg TV. „Z kryptografie mám velké obavy – upřímně řečeno, připomíná mi to rok ’08 s nemovitostmi a mohlo by se to rozšířit na celý trh.“

„Lidé musí podle mého názoru skutečně pochopit, co to je. Je to spekulativní investice,“ řekl telefonicky Chuck Cumello, prezident a výkonný ředitel společnosti Essex Financial Services. „Běžnější investice neklesá o 20 % během víkendu. To se prostě nestává.“
Kryptoměny zaznamenaly během několika posledních seancí divoké pohyby, zejména během uplynulého víkendu, kdy se mnohé z nich ocitly na širší vlně poklesu rizika, která zasáhla i americké akcie. Stalo se tak v době, kdy prudce rostoucí inflace nutí centrální banky zpřísňovat měnovou politiku a hrozí, že se sníží vítr v zádech likvidity, který pozvedl celou řadu aktiv. Největší kryptoměny nakonec během tohoto poklesu ztratily až 21 %.
Brett Munster ze společnosti Blockforce Capital říká, že pákový efekt na trzích se před víkendovým pádem už nějakou dobu vytvářel. To samo o sobě není ve své podstatě negativní vývoj – s výjimkou případů, kdy náhlé cenové pohyby způsobí, že obchodníci klesnou pod své maržové požadavky, což je vývoj, který pak vede k nucené likvidaci. Takové likvidace mají tendenci se samy posilovat, což „může vést k likvidačním kaskádám,“ napsal v poznámce.

Přesto mnozí fanoušci kryptoměn krátkodobé pohyby opouštějí a sledují dlouhodobější trendy. Mike McGlone z Bloomberg Intelligence říká, že mince je rizikové aktivum, které se pomalu vyvíjí v aktivum s digitálními rezervami „ve světě, který se tímto směrem ubírá“. To by mělo mít pozitivní dopad na její cenu, která by podle jeho odhadu mohla v příštím roce dosáhnout 100 000 dolarů. Navíc poptávka a přijetí rostou a stále se zdají být v počátcích oproti nabídce, která klesá.
„Klíčovou otázkou blížící se ke konci roku 2021 je, zda Bitcoin není příliš horký,“ napsal McGlone ve své poznámce. „Náš graf ukazuje, že cena kryptoměny je spravedlivě stanovena přibližně na úrovni jejího 50týdenního klouzavého průměru, který se pohybuje směrem nahoru.“