Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell bude v nadcházejícím týdnu vypovídat před Kongresem a trhy budou sledovat, co řekne ohledně toho, jak by rusko-ukrajinský konflikt mohl ovlivnit politiku Fedu. Powell bude ve středu vypovídat o ekonomice před Výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů a ve čtvrtek pak znovu před bankovním výborem Senátu. V pátek bude zveřejněna důležitá únorová zpráva o zaměstnanosti.
„Powellovo vystoupení bude důležité. Všichni se snaží zjistit, jak vidí, jaká by mohla být reakce politiky Fedu ve světle nedávných událostí,“ řekl Jim Caron, vedoucí oddělení makro strategií pro globální pevný výnos ve společnosti Morgan Stanley Investment Management.
Investoři také pečlivě sledují ruskou invazi na Ukrajinu a s ní související dopad na trhy, přičemž Rusko je významným vývozcem komodit. Ropa v minulém týdnu nejprve vystřelila vzhůru, přičemž cena ropy Brent se vyšplhala až na 105 dolarů za barel, než se v pátek ustálila zpět na přibližně 98 dolarech.
„Myslím, že Powell bude muset být stále dost jestřábí, i když stále panují obavy, co ceny ropy udělají s poptávkou. Růst cen ropy přichází v nejhorší možnou dobu,“ uvedla Diane Swonková, hlavní ekonomka společnosti Grant Thornton.“ Rozdmýchává to dobře rozdělaný oheň inflace.“
Obrat na trhu
Po divokých výkyvech zaznamenal index S&P 500 týdenní zisk. Ve čtvrtek akcie prudce klesly v důsledku zpráv o invazi, ale později se odrazily ode dna. Tento odraz index prodloužil do pátku a vzrostl o více než 2 %. Výnosy dluhopisů, které se v rámci útěku k bezpečí původně snížily, obrátily směr a v pátek byly vyšší.
„Státní dluhopisy mají být aktivem pro útěk do bezpečí a na státních dluhopisech jste nevydělali, když došlo ke geopolitické události,“ řekl Caron. Výnosy se pohybují inverzně k cenám a desetiletý výnos se v pátek vrátil do blízkosti 2 %. „Není kam utéct, není kam se schovat. Myslím, že to hodně souvisí s očekáváním lidí ohledně politiky úrokových sazeb a také inflace.“
Jeff Kleintop, hlavní globální investiční stratég společnosti Charles Schwab, uvedl, že akciovému trhu se ulevilo, když se vyjasnily sankce proti Rusku. Prezident Joe Biden ve čtvrtek oznámil nové kolo sankcí po invazi.
„Skutečnost, že z nových sankcí výslovně vyloučili energetiku a zemědělství, znamená, že jejich dopad na globální ekonomiku je velmi omezený,“ řekl Kleintop. „Nemění to některé trendy, které existovaly před invazí, což je samozřejmě zpřísnění finančních podmínek a obavy z inflace.“
Ekonomové Goldman Sachs uvedli, že dopad na globální hrubý domácí produkt bude pravděpodobně malý, protože Rusko i Ukrajina dohromady tvoří jen asi 2 % globálního tržního HDP.
„Naproti tomu dopady prostřednictvím komoditních trhů (Rusko produkuje 11 % a 17 % světové ropy a plynu) a finančních podmínek by mohly být poněkud větší,“ poznamenali ekonomové.

Zvyšování sazeb Fedu
Kleintop ze společnosti Schwab uvedl, že očekává, že akciový trh zůstane volatilní až do prvního zvýšení sazeb Fedu, které se očekává na březnovém zasedání.
„Nacházíme se v klesajícím trendu. Trhy jsou znepokojeny oceněním,“ řekl. Jakmile se pozornost přesune od Ukrajiny, „myslím, že se opět usadíme v tom složitějším a volatilnějším prostředí, ale obavy, že se jedná o zásadní rušivý zlom, který zcela změní pozadí, se pravděpodobně neukážou jako pravdivé.“
Caron uvedl, že investoři hledají jasno v tom, zda by situace na Ukrajině mohla způsobit, že Fed v roce 2022 zpomalí zvyšování úrokových sazeb. Velkou otázkou zůstává, zda Fed 16. března zvýší sazby o 50 bazických bodů a zahájí tak první kolo zvyšování sazeb od roku 2018. Bázický bod se rovná 0,01 %.
„Myslím si, že situace na Ukrajině činí mnohem méně pravděpodobným, že tentokrát zvýší sazby o 50 bazických bodů,“ uvedl hlavní ekonom PNC Gus Faucher s tím, že Fed se bude držet stabilního kurzu a zvažovat okolnosti, za kterých ke zvýšení přistoupí.
Obchodníci však budou také hledat vodítka k tomu, jak by centrální banka mohla postupovat při snižování své téměř 9bilionové bilance. Caron uvedl, že mnoho investorů očekává, že Fed začne snižovat svou držbu státních a hypotečních cenných papírů do června nebo července.
„Ve skutečnosti jde o likviditu na trhu. Ve skutečnosti se snažíme posoudit, zda to Rusko-Ukrajina vytváří systémové riziko,“ řekl. Snižování rozvahy je o odčerpávání likvidity z finančního systému.
Caron dodal, že akciový trh získává určitou úlevu z přesvědčení, že Fed nebude kvůli ukrajinskému konfliktu postupovat tak rychle, jak někteří očekávají. „Lidé věří, že sazby půjdou nahoru, ale ne nepříjemně nahoru, takže všem růstovým akciím se v tomto prostředí daří lépe,“ řekl.
Dodal, že únorová zpráva o zaměstnanosti je důležitá, ale cestu Fedu nezmění.
Býčí sázka?

Někteří stratégové očekávají, že trh možná dosáhl dna, když se ve čtvrtek vrátil zpět na vyšší hodnoty. Zdá se však, že jeden investor sází na býčí pohyb trhu.
„Měli jsme investora, který právě uzavíral velmi býčí sázku na index S&P 500, a to po dobu posledních tří dnů. Zdvojnásobil svou sázku, že půjde nahoru,“ řekl v pátek zakladatel společnosti Cardinal Capital Pat Kernan.
Kernan, který pracuje v opčním boxu Cboe S&P 500, uvedl, že se jednalo o obchod s „reálnými penězi“ ve výši více než 200 milionů dolarů. Investor nakoupil 65 000 call spreadů, které vyprší každý pátek mezi 4. a 25. březnem. Největší sázkou bylo 30 000 call spreadů, které vyprší 18. března, tedy hned po zasedání Fedu. Zlomová cena naznačuje, že investor věří, že index S&P 500 bude v té době minimálně na úrovni 4 460 bodů.
Kernan uvedl, že trh se v pátek zcela změnil, přičemž na začátku týdne byl zcela jiný.
„Před dvěma dny to bylo šíleně ustrašené. Je to jeden z nejbizarnějších trhů, jaké jsme kdy viděli, ale dneska každý jeden tick dolů prostě koupili,“ řekl o futures na S&P.