Trh dluhopisů se vrací k očekávání zvýšení úrokových sazeb Federálního rezervního systému o 25 bazických bodů v příštím týdnu, protože odeznívá reakce na bankovní kolapsy z minulého týdne. Credit Suisse se stále více jeví jako další banka, která spadne, protože klíčový sponzor říká, že nemůže (nebo nechce) pumpovat další peníze. Maloobchodní tržby za únor by měly vykázat pokles oproti abnormálně silnému lednovému údaji. Čínská ekonomika se podle nových údajů tak tak zotavuje, zatímco francouzská inflace a solidní zpráva o průmyslové produkci za leden udržují ECB na cestě k velkému zvýšení sazeb na čtvrtečním zasedání. A ropa se dostala na 15měsíční minimum, protože celosvětové zásoby rostou. Zde je přehled toho, co byste měli vědět o finančních trzích ve středu 15. března.
Trh se vrací k očekávání zvýšení sazeb Fedu
Představa, že Federální rezervní systém zastaví zvyšování úrokových sazeb kvůli obavám z vyvolání bankovního kolapsu, se ukázala jako krátkodobá.
Futures na krátkodobé úrokové sazby nyní opět předpovídají zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na zasedání Fedu příští týden, zatímco výnosy dluhopisů umazaly velkou část svého poklesu v reakci na krachy Silicon Valley Bank a Signature Bank (NASDAQ:SBNY). Částečně za to může skutečnost, že úterní zpráva o indexu spotřebitelských cen za únor neklesla natolik, aby někoho přesvědčila, že boj s inflací je u konce, ale také uvědomění si, že pauza ve zvyšování sazeb by mohla být brána jako projev paniky, což by zmařilo veškerou dobrou práci, která byla o víkendu vykonána pro stabilizaci situace.
V 13:30 budou zveřejněny další důležité ekonomické údaje, přičemž se očekává, že únorové maloobchodní tržby poklesnou o 0,3 %, což by následovalo po mimořádně silném lednovém růstu o 3,0 %.
Vlažná obnova v Číně; údaje z eurozóny udržují ECB na cestě ke zvýšení o 50 bazických bodů

Nové údaje z Číny ukázaly na solidní, i když nevýrazné zotavení z ničivé krize COVID z konce roku 2022.
Maloobchodní tržby vedly k růstu o 3,5 % oproti předchozímu roku v prvních dvou měsících roku, zatímco růst investic do fixních aktiv se zvýšil na 5,5 %, což je známkou toho, že sektor nemovitostí možná dosahuje svého dna. Průmyslová výroba však vzrostla pouze o 2,4 %, což je méně, než se očekávalo, a znepokojivě vzrostla míra nezaměstnanosti, zejména u mladších věkových kohort.
Údaje z eurozóny nebyly o nic povzbudivější, neboť výrazná revize francouzské inflace směrem nahoru téměř zmařila veškeré zbývající naděje, že ECB ve čtvrtek omezí své plány na zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Průmyslová výroba eurozóny rovněž překvapila růstem o 0,7 % v lednu.
Akcie klesají, protože nízká úroveň Credit Suisse vyděsila nervózní trh
Americké akcie otevřou prudkým poklesem, protože strach opět vystřídala úleva. Zejména silný pohyb vzhůru u akcií regionálních bank, který byl patrný v úterý, ustoupil nuancovanějšímu obrazu.
Agentura Moody’s opět reflektovala širší náladu a snížila výhled úvěrové spolehlivosti celého amerického bankovního sektoru na negativní. Credit Suisse (SIX:CSGN) poskytla podivnou, i když nesouvisející ozvěnu, když se v Evropě propadla o 22 % poté, co Saudi National Bank (TADAWUL:1180) uvedla, že nemůže (nebo nechce) do problémového věřitele pumpovat další peníze.
Futures na Dow Jones snížily o 470 bodů, tj. o 1,5 %, futures na S&P 500 klesly o podobnou hodnotu a futures na Nasdaq 100 o něco méně, tj. o 1,4 %.
Společnost Meta Platforms (NASDAQ:META), vlastník Facebooku, v předobchodní fázi konsoliduje poté, co v úterý dosáhla 9měsíčního maxima v reakci na své nejnovější zeštíhlení. Společnost Adobe (NASDAQ:ADBE) vede po uzavření trhu tenký seznam výsledků, zatímco společnost Lennar (NYSE:LEN) roste poté, co v úterý večer vykázala lepší než očekávané údaje.
Samsung představil masivní investice do výroby čipů, Jižní Korea reaguje na IRA

Společnost Samsung (KS:005930) uvedla, že v příštích 20 letech investuje do svých zařízení na výrobu čipů přibližně 230 miliard dolarů. Tyto investice představují více než polovinu investic, s nimiž počítá nový plán jihokorejské vlády na podporu klíčového odvětví ekonomiky, které se ocitlo v nepříjemné situaci uprostřed boje o globální nadvládu mezi USA a Čínou.
Jihokorejský plán v hodnotě 550 bilionů wonů (1 USD = 1 316 wonů) počítá také s rozšířením daňových úlev, které mají zvýšit konkurenceschopnost výrobců displejů a baterií. Tento plán, který přichází v návaznosti na zákon o snížení inflace a srovnatelné iniciativy v Evropě, představuje další eskalaci celosvětového závodu o dotování strategických odvětví nové ekonomiky.
Ropa se dostala na 15měsíční minimum, zásoby rostou
Ceny ropy klesly na nejnižší úroveň za posledních 15 měsíců, protože v důsledku krachu amerických bank vzrostly obavy o globální ekonomiku. Poměrně anemické oživení průmyslové výroby v Číně také přimělo ke zrušení některých sázek na čínskou poptávku.
Futures na americkou ropu klesly o 1,6 % na 70,22 USD za barel, zatímco cena ropy Brent se snížila o 1,6 % na 76,22 USD za barel.
OPEC v úterý ponechal svou prognózu růstu světové poptávky po ropě v letošním roce beze změny na 2,3 milionu barelů denně, neboť očekává, že zpomalení mimo Čínu vykompenzuje oživení tamní poptávky. Mezinárodní agentura pro energii ve své poslední měsíční zprávě uvedla, že celosvětové zásoby dosáhly 18měsíčního maxima, čímž se vytvořila značná rezerva pro zvládnutí očekávaného zpřísnění trhu v letošním roce.
Americká vláda zveřejní týdenní údaje o zásobách v 15:30.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky