Ceny ropy rostou díky zprávám, že OPEC a jeho spojenci na svém zasedání tento týden výrazně sníží těžbu. Libra posiluje poté, co britská vláda učinila rozpačitý obrat ve věci snížení daní pro osoby s vysokými příjmy. Akcie Credit Suisse klesají na rekordní minimum, protože její generální ředitel nedokázal trhy ujistit o její finanční stabilitě. Tesla se v předobchodní fázi propadá po slabých číslech dodávek a IEA varuje před velkými obavami o dodávky plynu v letošní zimě. Zde je přehled toho, co byste měli vědět o finančních trzích v pondělí 3. října.
- Ropa roste, poté co OPEC+ oznámil snížení těžby
Ceny ropy rostly spolu se zásobami ropy a zemního plynu po zprávách, které naznačují, že Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci sníží těžbu o 1 milion barelů denně, až se ve středu sejdou ve Vídni. Půjde o první letošní osobní setkání skupiny.
Blok byl znervózněn prudkým poklesem cen v posledním čtvrtletí, v jehož důsledku se futures na americkou ropu propadly o 23 % a na ropu Brent o 25 % oproti úrovni z konce června. Na ceny v posledních týdnech působily vyšší americké úrokové sazby, dražší dolar a vyhlídka na zpomalení celosvětové ekonomiky.
Futures na americkou ropu vzrostly o 4,0 % na 82,84 USD za barel, zatímco cena ropy Brent vzrostla o 3,9 % na 88,47 USD za barel. Na akciovém trhu vzrostly akcie BP (LON:BP) o 2,1 % a akcie TotalEnergies (EPA:TTEF) o 2,2 %, zatímco na americkém předobchodním trhu vzrostly akcie Exxon Mobil (NYSE:XOM) o 2,7 % a akcie Chevron (NYSE:CVX) o 2,6 %.
- Obrat ve Spojeném království
Britská vláda provedla rozpačitý obrat a upustila od svých plánů snížit daně nejlépe vydělávajícím lidem v zemi po zuřivé politické reakci veřejnosti i konzervativních zákonodárců, kteří se obávají ztráty vlastních křesel v příštích volbách.
„Chápeme to,“ napsal na Twitteru ministr financí v prohlášení, v němž uznal, že zrušení nejvyšší 45% sazby daně z příjmu se stalo „rozptýlením“.
Libra a krátkodobé státní dluhopisy po této zprávě mírně posílily díky dojmu, že Bank of England možná nebude muset zvyšovat úrokové sazby tak agresivně, aby zmírnila inflační dopad „minibudgetu“ Kwasiho Kwartenga. Ovšem dluhopisy Gilts s delší splatností oslabily, protože většina daňových škrtů ve výši 45 miliard liber stále platí – a stále mají být financovány výhradně prostřednictvím půjček.
- Americké akcie otevřou s mírným nárůstem

Americké akciové trhy otevřou mírným růstem poté, co se v pátek propadly na nejnižší hodnotu za rok 2022 kvůli přetrvávajícím obavám ze zpomalení růstu a jeho dopadů na zisky firem. Jejich rozsah bude pravděpodobně až příliš patrný v nadcházející výsledkové sezóně.
Futures na index Dow Jones vzrostly o 135 bodů, tj. o 0,5 %, futures na index S&P 500 o 0,3 % a futures na index Nasdaq 100 o 0,1 %.
Nasdaqu se nedařilo především kvůli neuspokojivým údajům o dodávkách ve třetím čtvrtletí od společnosti Tesla (NASDAQ:TSLA). Ta za tři měsíce do září dodala pouze 343 830 vozů, což je přibližně 4 % pod konsenzuálním očekáváním.
Tesla varovala, že „je stále náročnější zajistit přepravní kapacitu vozidel, a to za rozumnou cenu“ na konci čtvrtletí, kdy obvykle zvyšuje dodávky.
- Credit Suisse se propadá, generální ředitel bije na poplach
Akcie Credit Suisse (SIX:CSGN) se propadly a náklady na pojištění jejího dluhu proti neschopnosti splácet explodovaly, protože obavy o její stabilitu nadále sílí.
Generální ředitel Ulrich Koerner, který má koncem tohoto měsíce oznámit rozsáhlou restrukturalizaci upadajícího švýcarského gigantu, v pátek zaměstnancům sdělil, že banka zvažuje „řadu strategických iniciativ včetně potenciálních odprodejů aktiv“ s cílem vytvořit „cílenější, agilnější skupinu s výrazně nižší absolutní nákladovou základnou“.
Nedávná výrazná selhání Credit Suisse v oblasti řízení rizik – ztělesněná krachy společností Greensill Capital a Archegos Capital Management – vedla trhy ke spekulacím, že banka může být také na špatné straně velkých sázek na úrokové deriváty, což by se v současném prostředí mohlo ukázat jako velmi nákladné, pokud je to pravda.
- IEA varuje před dodávkami plynu; ruské síly se stahují z „anektovaného“ území

Ruské jednotky o víkendu opustily další území na východní Ukrajině, jen několik hodin poté, co je prezident Vladimir Putin formálně anektoval, protože ukrajinské síly pokračovaly v postupu na bojišti.
Ruské jednotky se stáhly z města Liman a vzdaly se železničního uzlu, který je klíčový pro zásobování vojsk dále na jih a západ země. To se týká i jednotek rozmístěných západně od řeky Dněpr v Chersonské provincii, kde ukrajinské síly v neděli při 25kilometrovém postupu znovu dobyly řadu osad.
Tyto zvraty zdůraznily, že Rusko využívá své dodávky plynu jako ekonomickou zbraň: o víkendu přerušilo dodávky do druhé největší evropské země, Itálie, poté, co vítězka voleb Giorgia Meloniová nedala najevo oslabení italské podpory Ukrajině.
Mezinárodní agentura pro energii varovala, že trhy s plynem čelí tuto zimu a v roce 2023 „bezprecedentní“ nejistotě, protože klesající objem klíčových ruských dodávek zvyšuje ceny a narušuje obchodní toky, zejména pokud Evropská unie nepřijme opatření k omezení poptávky.