Pražská burza obrátila směr a posílila, nahoru ji táhly akcie Komerční banky
Pražská burza po středečním poklesu kvůli obavám o finanční stabilitu švýcarské banky Credit Suisse dnes posílila. Index PX vzrostl o 0,49 procenta na 1318,54 bodu. Nahoru ho táhly hlavně akcie Komerční banky, dařilo se i Moneta Money Bank, zatímco Erste Bank dál ztrácela. Vyplývá to z údajů na webu burzy.
„Obchodování dominovaly akcie Komerční banky a Erste, které společně obstaraly 80 procent z dnešního celkového zobchodované objemu na burze. Zatímco akcie Komerční banky po středečním bezmála pětiprocentním poklesu dokázaly posílit o 1,04 procenta na 681 Kč, akcie Erste i nadále čelily převažujícímu prodejnímu zájmu a odepsaly 2,05 procenta na 725 Kč,“ uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.
Dařilo se i energetické společnosti ČEZ, jejíž emise zdražily o jedno procento na 1015 korun. Moneta vzrostla o 0,86 procenta na 81,70 Kč. „Silnější zakončily den i akcie VIG, Kofoly, Philip Morris nebo Photon Energy,“ dodal Vávra.
Vedle Erste skončily v červených číslech akcie Pilulky, které dnes oslabily o 7,46 procenta na 620 Kč. Cenné papíry zbrojovky Colt ztratily 0,51 procenta na hodnotu 583 korun.
Aktuální problémy Credit Suisse ve světě oživily obavy z bankovní krize. Druhá největší švýcarská banka má dlouhodobé problémy, které vyvrcholily tento týden oznámením, že ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky zjistila závažné nedostatky. Její akcie se ve středu propadly až o 30 procent. Dnes Credit Suisse oznámila, že využije možnosti vypůjčit si od švýcarské centrální banky až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu Kč).
Koruna oslabila k euru a zpevnila k dolaru
Česká měna dnes mírně oslabila k euru a zpevnila k dolaru. Koruna si pohoršila oproti předchozímu závěru k euru o tři haléře na 24,05 Kč/EUR, a k dolaru naopak posílila o 15 haléřů na 22,65 Kč/USD.

Česká národní banka (ČNB) dnes zveřejnila údaje o rekordním loňském schodku běžného účtu platební bilance 415,3 miliardy korun. Běžný účet platební bilance je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím. I předloni byl ve schodku, který ale tehdy činil jen 168 miliard. Statistika podle analytika Komerční banky Jaromíra Gece lehce zklamala. „Podle nás indikuje, že se tuzemský zahraniční obchod stále potýká s problémy,“ sdělil.
Příjmy ČR z cestovního ruchu loni vzrostly o 51 miliard Kč na 118 miliard Kč
Příjmy České republiky z cestovního ruchu loni dosáhly přibližně 118 miliard korun, meziročně byly asi o 51 miliard korun vyšší. Nepřekonaly však úroveň z předcovidového roku 2019, kdy činily zhruba 167 miliard korun. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy agentury CzechTourism, kterou má ČTK k dispozici. Výdaje na cestovní ruch podle ní loni byly 116 miliard korun, proti roku 2021 vzrostly o 46 miliard korun. V roce 2019 výdaje činily 135 miliard korun, informovala dnes agentura.
Do příjmu cestovního ruchu se podle CzechTourism počítají peníze, které zahraniční turisté v Česku utratí za ubytování, stravu nebo dopravu. Do nákladů naopak patří útraty Čechů za dovolenou mimo tuzemské hranice, stojí ve zprávě.
Nejvíce v minulém roce v Česku utratili Ukrajinci, a to přibližně 42 miliard korun. Na druhém místě se s přibližně 18 miliardami korun umístili Němci a na třetím Poláci, kteří se na příjmech Česka z cestovního ruchu podíleli asi 12 miliardami korun. „Do pomyslné top pětky se dostalo Slovensko s 12,3 miliardy korun a Spojené státy se zhruba třemi miliardami korun,“ uvedl vedoucí Institutu turismu agentury CzechTourism Petr Janeček. Doplnil, že zatímco v částce, kterou v tuzemsku utratili Ukrajinci, se pravděpodobně odrazila ruská invaze, turisté z ostatních zmiňovaných zemí patří mezi ty, kteří do Česka jezdí nejčastěji.
„I když loni výrazně víc než dřív po Česku cestovali domácí turisté a hostů z okolních států už bylo téměř stejně jako před pandemií covidu 19, stále chyběli a chybí bonitnější turisté ze vzdálených zemí, zejména z Asie. Situaci pomohou změnit přímé dálkové lety, na jejichž obnovení či novém zavedení spolu s Letištěm Praha usilovně pracujeme. Skvělou zprávou tak je ve středu oznámené červencové spuštění přímých letů na Tchaj-wan,“ uvedl ředitel agentury CzechTourism Jan Herget. Za deset dní podle něj začne létat první přímá linka z Prahy do jihokorejského Soulu.
Průměrná útrata za osobu a den loni u zahraničních turistů činila zhruba 1900 korun, meziročně klesla asi o 300 korun. Předloni nerezidenti v tuzemsku utratili průměrně 1560 korun na osobu a den, v roce 2020 pak přibližně 1820 korun, stojí ve zprávě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky