Podle agentury Reuters spustí Volkswagen Group primární úpis akcií kamionové divize Traton již příští týden. Měl by v Tratonu, který sdružuje nákladní vozy Man a Scania, prodat 10-15 %. Očekává se valuace společnosti na 15 mld. EUR. Hodlá také investovat téměř jednu miliardu eur (25,8 miliardy Kč) do závodu na baterie pro elektrické vozy v Evropě a zahájí jednání o možném umístění plánované nové továrny, která by měla vyrábět vozy několika značek. Vyplývá to z prohlášení, které automobilka zveřejnila po zasedání dozorčí rady.

Volkswagen letos v březnu pozastavil přípravy na primární nabídku akcií divize Traton, dokud se podmínky na trhu nezlepší. Nyní tak přípravy na vstup na burzu obnoví. I přesto však zdroje blízké firmě tvrdí, že by za určitých okolností mohlo opět dojít ke zpoždění.

Již dříve automobilka uvedla, že chce nabídnout na burze až 25 procent akcií divize a očekává, že získá z prodeje až šest miliard eur. Primární nabídka Tratonu by tak měla být letos největším vstupem na burzu v Německu. Přesnější ocenění však prozatím není známo. kromě Frankfurtu by mohly mohly akcie obchodovat v duálním režimu i ve Stockholmu.

„Současné hodnocení trhu nás povzbudilo k tomu, abychom přijali včerejší rozhodnutí,“ uvedl v prohlášení finanční ředitel Volkswagenu Frank Witter.

Divize Traton zahrnuje značky nákladních aut VW, Man a Scania a do loňského srpna se jmenovala Volkswagen Truck & Bus. Vstup na burzu má posílit snahu Volkswagenu vytvořit z divize globálního hráče na trhu nákladních aut. Mohl by také poskytnout firmě zdroje na prohloubení vztahů s americkou firmou Navistar, ve které v současnosti vlastní podíl 16,85 procenta. Oznámení o obnovení IPO mělo i pozitivní dopad na akcie Navistar, které šly proti trhu a přepsaly si 0,5%, zatím co širší index SP 500 včera odepsal 0,69%.

Společnost Scania byla kótována ve Stockholmu do roku 2014, kdy ji tehdy největší investor VW převzal za zhruba 17,9 miliard eur do soukromého vlastnictví a z burzy stáhl, ale mnoho švédských investorů, kteří byli vytlačeni, uvedlo, že VW převzal firmu pod cenou.

Jeden ze zdrojů uvedl, že se o podstatný podíl v IPO Traton zajímají švédské fondy.

Nový závod na bateriové články se má nacházet v Dolním Sasku. Baterie pro elektrická auta jsou nyní velmi důležité, protože celý automobilový průmysl přechází z pohonů na fosilní paliva k elektrickému pohonu a baterie pro elektrická auta se nyní vyrábějí převážně v Asii, napsala agentura Reuters.