Íránské revoluční gardy dnes oznámily, že v Hormuzském průlivu zadržely britský ropný tanker. Informovala o tom íránská státní televize Press TV s tím, že plavidlo nerespektovalo „mezinárodní námořní právo“. Podle agentury Reuters britské ministerstvo obrany informaci prověřuje.

Televize uvedla, že revoluční gardy zadržely tanker Impero Stena a donutily ho doplout do íránského přístavu. Přístav televize nejmenovala.

Už předtím některé britské deníky na svých internetových serverech napsaly, že tanker Stena Impero, který pluje pod britskou vlajkou a provozuje ho švédská společnost Stena Bulk, se odchýlil od své trasy. Měl namířeno do Saúdské Arábie, ale v Hormuzském průlivu náhle změnil směr do íránských vod.

Informace o zadržení britského tankeru přichází v den, kdy gibraltarský nejvyšší soud prodloužil termín pro zadržení íránského ropného tankeru na britském zámořském území Gibraltaru do 15. srpna. Íránský tanker Grace 1 tam byl zadržen 4. července s podezřením, že veze ropu do Sýrie, což úřady vyhodnotily jako porušení protisyrských sankcí Evropské unie.