EUR/USD : 1.1026▼ GBP/USD : 1.24148▼ USD/CAD : 1.32596▲ USD/JPY : 108.13532▲

Německému automobilovému koncernu Volkswagen v dubnu meziročně klesl odbyt o 6,6 procenta na 866.400 vozů, hlavně kvůli slabší poptávce v Číně. Tempo poklesu tak zrychlilo z březnových 4,3 procenta. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy koncernu, jehož součástí je i česká Škoda Auto.

Volkswagen uvedl, že celková poptávka po autech v dubnu zaznamenala pokles ve všech klíčových regionech. Tento vývoj byl podle firmy na některých trzích způsoben slabým růstem ekonomiky, zatímco na jiných byl důsledkem napjaté geopolitické situace.

„V mnoha velkých zemích v dubnu celkový trh utrpěl pokles. Na našem největším trhu v Číně se zákazníci mnoha značek zdráhali nakupovat navzdory snížení sazby daně z přidané hodnoty. Skupina Volkswagen není vůči tomuto trendu imunní,“ uvedl šéf odbytu Christian Dahlheim.

V Číně se odbyt koncernu v dubnu meziročně propadl o téměř deset procent. V Evropě se snížil o dvě procenta a v Severní Americe o čtyři. Dahlheim nicméně upozornil, že firma v příštích měsících uvede na trh klíčové nové modely a zůstává optimističtější ohledně vývoje ve druhé polovině roku.

Škoda Auto již ve středu oznámila, že v dubnu dodala zákazníkům 95.900 vozů, což je o 10,5 procenta méně než před rokem. Důvodem poklesu je podle firmy především současná situace na čínském trhu.