Koruna začala nový týden oslabením k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru klesla o pět haléřů na 25,78 Kč/EUR. K dolaru si pak pohoršila o dva haléře, kolem 17:00 se podle Patria Online obchodovala za 23,46 Kč/USD. Českou měnu ovlivnila srpnová statistika průmyslové výroby.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně klesla průmyslová výroba o 3,8 procenta. „V součtu se špatnými německými daty snad je všem jasné, že český průmysl i export čeká útlum. A to by se mělo projevit ve slabším kurzu,“ uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Samotná bilance českého průmyslu ale podle něj nebyla tak špatná, jak se čekalo.

Koruna je vůči euru momentálně o sedm haléřů slabší, než je její stodenní průměr. Pikora se domnívá, že je trh stále dost optimistický. „V průměru čeká, že za rok bude koruna na hladině 25,50 Kč/EUR, což mnozí vysvětlují tím, že nastane oživení. Já si to nemyslím. Očekávaný kurz sice nelze na 100 procent vyloučit, protože posun kurzu o procento lze realizovat během jediného dne, ale já si nemyslím, že k tomu dojde,“ dodal.