Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v prvním čtvrtletí 2019 o 38,2 miliardy na 511,1 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 8,6 miliardy Kč, v domácích fondech o 29,6 miliardy korun. Celkem 70 procent majetku drží fyzické osoby a 30 procent právnické osoby.

Nárůst majetku zaznamenaly zejména dluhopisové fondy, akciové, fondů a realitní fondy. Naopak výrazný pokles zaznamenaly fondy peněžního trhu, mírný pak smíšené fondy. Nejvíce peněz je ve smíšených fondech (180,8 miliardy Kč), dluhopisových fondech (127,2 miliardy Kč) a akciových fondech (111,8 miliardy Kč).

Růst u akciových fondů lze jednoznačně přiřadit k výraznému vzepětí cen akcií po korekci v posledním čtvrtletí minulého roku, řekl ČTK analytik Partners Martin Mašát. Některé akciové indexy letos vyrostly již skoro o pětinu. Americké i evropské akcie indexy jsou za první čtvrtletí o desetinu výše.

U fondů peněžního trhu je za relativně silným poklesem aktiv podle něj jen technický převod peněz konkrétního institucionálního klienta, který potřeboval na nějaký čas ‚zaparkovat‘ peníze. Obecně lze ale říci, že fondy peněžního trhy jsou i nadále třída aktiv, která se retailovým klientům nevyplácí. Více než čtvrtinový náhlý nárůst aktiv v dluhopisových fondech připsal korekci akcií na konci roku, která mnoho investorů vystrašila. Klienti následně raději přesunuli své peníze do konzervativnějších, tedy dluhopisových fondů, dodal Mašát.

Průměrný český investor vydělal v investicích do fondů za první čtvrtletí roku v průměru 5,32 procenta. V prvních třech měsících vydělávala téměř všechna aktiva, pouze dílčí fondy zaměřené na specifické alternativní investice vykázaly ztrátu, vyplývá z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters.

Mezi pětici největších zprostředkovatelů podílových fondů v Česku patří skupina České spořitelny s majetkem klientů 135,1 miliardy Kč, skupina ČSOB s 82,6 miliardy Kč, skupina Komerční banky se 62,1 miliardy korun, skupina Conseq se 40,8 miliardy Kč a skupina Amundi se 39,3 miliardy Kč.