Ministerstvo pro místní rozvoj poskytne obcím 1,45 miliardy korun. V programu Podpora rozvoje regionů 2019+ podpoří 877 projektů. Více než třetinu peněz dá na obnovu místních komunikací v obcích. Dotace získaly i projekty na obnovu sportovišť či rekonstrukce veřejných budov. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Dotace v programu jsou primárně určeny pro obce do 3000 obyvatel. „Ale v rámci dotačního titulu na obnovu místních komunikací mohly letos žádat i obce do 10.000 a nad 10.000 obyvatel. A právě do tohoto dotačního titulu půjde téměř 580 milionů korun,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Přes 400 milionů korun je určeno na obnovu sportovní infrastruktury pro základní školy a 200 milionů korun na rekonstrukci a přestavbu veřejných budov. Rekonstruovány budou školy a školky a kulturní a multifunkční domy.

„Po vyhodnocení všech žádostí stále zůstává převis finanční poptávky skoro tři miliardy korun,“ poznamenala ministryně. Ráda by, aby byly přidělené peníze navýšeny.

Program Podpora rozvoje regionů 2019+ je zaměřen na obnovu a rozvoj regionů, realizaci projektů zvyšujících kvalitu života jejich obyvatel a zvýšení atraktivity obecního prostoru.