Upíři jsou dnes nedílnou součástí popkultury. Jejich příběhy vydělávají miliardy dolarů pro spisovatele i filmové producenty. Jak to ale všechno začalo?
26. května roku 1897 byl historicky poprvé vydán román Drákula autora Brama Stokera. Zrodil se tak upírský fenomén, který naplno prorazil v dalším století a miléniu. Drákula ale dodnes zůstává praotcem všech fantaskních upírů, které čtenáři a filmoví diváci po celém světě tolik milují. Pojďme se podívat na jeho historické pozadí.
Při bližším pohledu do průřezu historií uvidíme, že na dnešní den připadá ještě o mnoho více událostí:
- 1232 – Papež Řehoř IX. vyslal první inkviziční tým do Aragonu.
- 1521 – Říšský sněm vydal a císař Karel V. podepsal ve falckém Wormsu Wormský edikt, jímž byl dán Martin Luther do říšské klatby.
- 1800 – Francouzské revoluční války: proběhla bitva u Chiuselly.
- 1896 – Proběhla korunovace posledního ruského cara Mikuláše II.
- 1918 – Byla vyhlášena Gruzínská demokratická republika.
- 1923 – Ve Francii se jel poprvé vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans.
- 1942 – V severní Africe začala bitva u Gazaly.
- 1986 – Evropské hospodářské společenství přijalo evropskou vlajku.
- 2008 – Americká robotická sonda Phoenix přistála na Marsu.
A nyní se už přesuneme klasicky do světa byznysu a ekonomiky:
- 1896 – Dow Jones Industrial Average, burzovní index, byl poprvé zveřejněn Charlesem Dowem, což znamenalo významný milník ve finanční historii.
- 1913 – Rockefellerova nadace, významná filantropická organizace, byla založena Johnem D. Rockefellerem se zaměřením na zdravotnictví, vzdělávání a vědecký výzkum.
- 1959 – První úspěšné vypuštění mezikontinentální balistické rakety (ICBM) Spojenými státy znamenalo významný pokrok ve vojenské technologii.
- 1986 – Evropské společenství přijalo Jednotný evropský akt, který připravil půdu pro vytvoření jednotného evropského trhu a Evropské unie.
- 2020 – Federální rezervní systém Spojených států amerických oznámil program nákupu podnikových dluhopisů v rámci snahy o stabilizaci finančních trhů během pandemie COVID-19.
Drácula: ten nejlegendárnější upír všech dob
Drákula (Dracula), gotický román Brama Stokera vydaný v roce 1897, se stal nejpopulárnějším literárním dílem vycházejícím z upírských legend a dal základ celému literárnímu a filmovému žánru.
Dracula se skládá z deníkových záznamů, dopisů a telegramů psaných hlavními postavami. Začíná Jonathanem Harkerem, mladým anglickým právníkem, který cestuje do Transylvánie. Harker má v plánu setkat se s hrabětem Drákulou, klientem své firmy, aby dokončil obchod s nemovitostmi. Když dorazí do Transylvánie, místní obyvatelé reagují na jeho sdělení, kam má namířeno, s hrůzou: Drákulův hrad. Ačkoli ho to mírně zneklidní, pokračuje dál. Když dorazí k hradu, vzduchem se rozléhá zlověstné vytí vlků. Když se Harker setká s Drákulou, uzná, že muž je bledý, vyzáblý a podivný. Harkera ještě více znepokojí, když se poté, co se Harker při holení pořeže, Drákula vrhne na jeho hrdlo. Brzy poté je Harker sveden třemi upírkami, před nimiž jen stěží unikne. Poté se dozví Drákulovo tajemství – že je upír a přežívá díky pití lidské krve. Harker správně předpokládá, že se stane hraběcí další obětí. Zaútočí na hraběte, ale jeho snaha je neúspěšná. Drákula nechá Harkera uvězněného na hradě a poté spolu s padesáti bednami hlíny odjíždí do Anglie.

V Anglii mezitím Harkerova snoubenka Mina navštíví přítelkyni Lucy Westenrovou, která se nedávno zasnoubila poté, co odmítla řadu nápadníků. Jedné noci musí Mina Lucy vyhledat, protože se vrátila ke svému starému zvyku náměsíčnosti. Když ji Mina najde venku poblíž hřbitova, zdá se, že se nad ní na zlomek vteřiny vznáší postava. Mina si všimne dvou malých červených skvrn na Lucyině krku a usoudí, že Lucy musela nechtěně píchnout špendlíkem. V následujících dnech Lucy onemocní a občas ji vidí oknem vedle netopýra. Mina si dělá starosti, ale jakmile dostane korespondenci od Jonathana, je odvolána. Lucy se dostává do péče doktora Sewarda a doktora Van Helsinga, kteří po několika neúspěšných transfuzích krve rozhodnou, že je třeba podniknout další kroky. Poté obloží Lucy a její pokoj česnekem – strategií používanou k zahnání upírů. Lucy však brzy umírá.
Po její smrti mnozí hlásí výskyt bytosti, která napadá děti v okolí. Když se Jonathan (kterému se podařilo uniknout z hradu hraběte Drákuly) a Mina vrátí do Anglie, nyní již jako manželé, Jonathanovy zprávy o Drákulovi vedou Van Helsinga k domněnce, že Lucy se od hraběte nakazila vampyrismem a že právě ona trápí děti. Aby jí zabránili v dalším zabíjení, vykopou její mrtvolu, probodnou jí srdce, uříznou hlavu a vycpou ústa česnekem.
Tento příběh ovlivnil nespočet dalších literárních děl, divadelních a filmových zpracování. A upíři jsou ve velkém populární dodnes.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky