Po silném prvním pololetí se aktivita v oblasti prvotních veřejných nabídek akcií (IPO) v Hongkongu, který byl v sedmi z posledních 13 let celosvětově nejlepším trhem pro IPO, ve zbytku roku 2021 zpomalila.
Přetrvávající geopolitické problémy, regulační změny ovlivňující několik odvětví v pevninské Číně a spekulace kolem zvyšování úrokových sazeb a omezování nákupů dluhopisů, to vše se na trhu podepsalo.
Hongkongská hlavní burza klesla v mezinárodním žebříčku z druhého místa v roce 2020 na třetí místo, protože podle údajů společnosti Refinitiv se k 28. prosinci loňského roku objem získaných prostředků propadl o 17 % na 42,6 miliardy USD. To bylo méně než na Nasdaqu a newyorské burze (NYSE), ale více než na šanghajské burze a šanghajském Star Marketu.
Většina hongkongských kotací v roce 2021 skončila rok pod cenou svého IPO
Zatímco čínský šampion v oblasti umělé inteligence SenseTime překvapil investory lepšími výsledky, 96 IPO, tedy více než 70 % hongkongských debutantů v roce 2021, zaznamenalo ke konci roku obchodování s cenou svých akcií pod jejich emisní cenou.

V roce 2022 analytici očekávají, že hongkongský trh IPO bude méně zběsilý a vyváženější, protože geopolitické otázky a zpřísňující se kontrola Číny nad technologickými a realitními společnostmi nadále vyvolávají obavy.
Nový režim kotace pro zahraniční emitenty by měl podpořit dvojí primární a sekundární IPO akcií čínského konceptu kótovaných v USA, zatímco režim účelových akvizičních společností (SPAC) by měl přilákat některé kotace cílů de-SPAC, uvedla společnost Deloitte China. Očekává, že v roce 2022 bude v Hongkongu kótováno přibližně 120 nových akcií, které vynesou přibližně 330 miliard hongkongských dolarů (42,3 miliardy USD).
Zde je 15 potenciálních IPO, na které je třeba dávat pozor:
FWD Group
Pojišťovna chtěla v září v New Yorku získat až 3 miliardy USD v rámci IPO, které by skupinu ocenilo na 13 miliard USD. Její plány narazily v říjnu na překážku, když nedostaly souhlas, protože americké regulační orgány vznesly otázky ohledně možných rizik spojených s rozšířením pravomocí čínské vlády nad firmami se sídlem v Hongkongu.
Za devět měsíců končících v září vzrostla hodnota nových obchodů společnosti FWD meziročně o 36 % na 511 milionů USD, zatímco její zisk činil 131 milionů USD.
NIO

Firma, jejíž tržní kapitalizace k 31. prosinci 2021 činila 50,39 miliardy USD, vykázala za třetí čtvrtletí loňského roku nárůst celkových tržeb o 116,6 % na 1,52 miliardy USD. Její čistá ztráta se meziročně snížila o 20 procent na 129,6 milionu USD.
China Tourism Group
Společnost údajně usilovala o 5 až 7 miliard USD v rámci největšího hongkongského IPO v roce 2021.
Zhuhai Wanda Commercial Management Group
Komerční společnost pro správu nemovitostí skupiny Dalian Wanda Group čínského realitního magnáta Wanga Ťien-lina měla podle předběžného dokumentu o vstupu na burzu zveřejněného na internetových stránkách hongkongské burzy v říjnu 2021 hodnotu 28 miliard USD. Údajně plánovala získat až 4 miliardy USD.
Leapmotor
Společnost Leapmotor podporovaná čínskou společností Sequoia Capital podle agentury Bloomberg pracuje na potenciálním vstupu na burzu v Hongkongu v hodnotě 1 miliardy USD. Firma se sídlem v Chang-čou, která se zabývá výrobou elektromobilů a kterou podporuje i vláda v Chang-čou, obdržela k 30. listopadu 2021 73 561 předběžných objednávek a dodala 44 013 vozidel.

Lalamove
Hongkongská logistická a doručovací společnost Lalamove, která je v Číně známá pod názvem Houlala, údajně zvažuje přesunutí plánovaného IPO v hodnotě 1 miliardy USD z USA do Hongkongu. Konkurenční společnost GogoX údajně rovněž zvažuje vstup na burzu v Hongkongu, čímž by mohla získat 400 až 500 milionů USD.
Ximalaya
Ximalaya, největší čínská platforma pro podcasting, podala v září žádost o IPO v Hongkongu poté, co upustila od plánů na uvedení akcií na burzu v USA. Podle původních amerických dokumentů společnost Ximalaya podporují technologičtí giganti jako Tencent, Xiaomi a Baidu a také Sony Music Entertainment. Údajně plánuje získat přibližně 500 milionů USD.
Little Red Book
Xiaohongshu, neboli Little Red Book, je sociální aplikace pro elektronický obchod známá jako čínská odpověď na Instagram. Společnost se sídlem v Šanghaji, kterou podporují investoři jako singapurský státní investor Temasek Holdings, Tencent a Genesis Capital, byla k listopadu 2021 oceněna na 20 miliard USD. Agentura Bloomberg informovala, že společnost zvažuje přesunout IPO z USA do Hongkongu s cílem získat alespoň 500 milionů USD. V říjnu firma uvedla, že nemá konkrétní plány na vstup na burzu.

Huitongda Network
Společnost se sídlem v Nanjingu, kterou podporuje Alibaba Group Holding, vlastník těchto novin, údajně plánovala získat 1 miliardu USD v rámci IPO v Hongkongu. Podle aktualizovaného prospektu pro vstup na burzu v Hongkongu, který byl podán 24. prosince, vykázala za prvních devět měsíců roku 2021 ztrátu 279,8 milionu jüanů a tržby 46,5 miliardy jüanů.
Weilong Delicious Global
Společnost Weilong se sídlem v Henanu, která vyrábí kořeněné sójové a vaječné snacky, by měla získat 1 miliardu USD. USD, přičemž v březnu 2021 společnost přilákala osm investorů před vstupem na burzu, včetně společností Tencent, Citic Private Equity Funds, Hillhouse Capital a Yunfeng Capital. Ti do společnosti investovali celkem 549 milionů USD. Půjde o její druhý pokus o vstup na hongkongskou burzu poté, co její první žádost z května vypršela.
AIM Vaccine
Společnost AIM, druhý největší čínský výrobce vakcín po dceřiné společnosti Sinopharm China National Biotec Group, údajně plánuje získat až 1 miliardu USD v rámci IPO v Hongkongu. Společnost, kterou podporují Puhua Capital a Everest VC, vykázala v první polovině roku 2021 čistou ztrátu 863 milionů jüanů.

Medbanks Health Technology
Čínská platforma pro lékařská data podporovaná společností Tencent, která se zaměřuje na onkologii, údajně uvažuje o získání přibližně 1 miliardy USD v rámci IPO v Hongkongu. Mezi investory počítá společnost IDG a rodinnou kancelář Wu Yajun, předsedkyně developerské společnosti Longfor Group.
Pekingská společnost Fourth Paradigm Technology
Pekingský jednorožec v oblasti umělé inteligence (AI) chce jít ve stopách společnosti SenseTime, která v prosinci vstoupila na burzu v Hongkongu. Do společnosti investovaly společnosti Sequoia Capital, Sinovation Ventures, Lenovo Capital a Primavera Capital Group. Podle IFR se očekává, že získá 600 milionů USD. V loňském roce vykázala 105% meziroční nárůst tržeb na 942 milionů jüanů.
A chystá se také společnost Didi a Miniso Group Holding.