Ačkoli jsme neustále bombardováni matoucími investičními bláboly, nikdy bychom neměli zapomínat, že společnosti z velké části existují z jednoho hlavního důvodu: přijímat kapitál od investorů a vydělávat na něm.
Proto má smysl, aby investoři hledali podniky s trvalou konkurenční výhodou, které jsou schopny trvale dosahovat vysokých výnosů z kapitálu.
Jak kdysi řekl Warren Buffett, generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway: „Nelepší je vlastnit podnik, který může po delší dobu zaměstnávat velké množství přírůstkového kapitálu s velmi vysokou mírou návratnosti.“
S ohledem na tuto skutečnost uvádíme tři podíly společnosti Berkshire s dvoucifernou návratností investovaného kapitálu.

Moody’s (MCO)
S výnosy z investovaného kapitálu, které se trvale pohybují v rozmezí 20 %, vede náš seznam ratingová společnost Moody’s.
Akcie Moody’s se během vrcholící pandemie držely neuvěřitelně dobře a za posledních pět let vzrostly o téměř 220 %, což naznačuje, že jde o podnik odolný vůči recesi, na který se vyplatí vsadit.
Konkrétně dobře zakořeněná vedoucí pozice společnosti v oblasti úvěrových ratingů, která vede k nadprůměrným výnosům z kapitálu, by měla i nadále omezovat dlouhodobé poklesy Moody’s

Kromě toho Moody’s vygenerovala za posledních dvanáct měsíců volný peněžní tok ve výši přibližně 2,4 miliardy USD. USD a za první tři čtvrtletí roku 2021 společnost vrátila akcionářům 975 milionů USD prostřednictvím zpětného odkupu akcií a dividend.
Ve třetím čtvrtletí roku 2021 drží Berkshire více než 24,6 milionu akcií Moody’s v hodnotě necelých 8,8 miliardy USD. Dividendový výnos společnosti Moody’s činí 0,7 %.
Apple (AAPL)
Dále tu máme gorilu spotřebních technologií Apple, která se může pochlubit pětiletou návratností investovaného kapitálu ve výši 28 %, což je mnohem více než u konkurentů, jako je Nokia (-3 %) a Sony (12 %).
Dokonce i v krutém světě spotřebního hardwaru se výrobci iPhonů daří dosahovat nadprůměrných výnosů díky své značce, která je zárukou loajality, a vysokým nákladům na změnu dodavatele (zkušenosti s iOS lze získat pouze prostřednictvím produktů Apple).
A vzhledem k tomu, že společnost pokračuje v pronikání na rozvíjející se trhy, jako je Indie a Mexiko, zůstává dlouhodobá trajektorie růstu společnosti Apple zdravá.
V posledním čtvrtletí se tržby společnosti Apple zvýšily o 29 % na 83,4 miliardy USD. Společnost také vrátila akcionářům přes 24 miliard dolarů.

Dividendový výnos akcií v současné době činí pouhých 0,5 %, ale díky 3% výnosu z odkupu akcií Apple rozdává akcionářům více peněz, než by se mohlo zdát.
Není divu, že Apple je největším veřejným podílem společnosti Berkshire, která vlastní více než 887 milionů akcií tohoto technologického giganta v hodnotě zhruba 125,5 miliardy dolarů.
Procter & Gamble (PG)
Seznam uzavírá gigant v oblasti spotřebního zboží Procter & Gamble se solidní pětiletou průměrnou návratností investovaného kapitálu ve výši 13,5 %.
Na konci třetího čtvrtletí držela Berkshire 315 400 akcií, které mají při dnešní ceně hodnotu přibližně 44 milionů dolarů. Ačkoli to na poměry Berkshire není velká pozice, P&G něčím vyniká: schopností přinášet investorům rostoucí peněžní výnosy v dobrém i zlém.

Společnost nabízí portfolio důvěryhodných značek, jako jsou papírové ručníky Bounty, zubní pasta Crest, žiletky Gillette a prací prášek Tide. Jedná se o výrobky, které domácnosti pravidelně kupují bez ohledu na to, jak se vyvíjí ekonomika.
V dubnu představenstvo společnosti P&G oznámilo 10% zvýšení čtvrtletní výplaty, což pro společnost znamená 65. zvýšení roční dividendy v řadě.
Akcie P&G v současné době nabízejí dividendový výnos 2,2 %.