EUR/USD : 1.1026▼ GBP/USD : 1.24148▼ USD/CAD : 1.32596▲ USD/JPY : 108.13532▲

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se blíží prodloužení dohody o omezování těžby ropy. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih. Otázkou je postoj nečlenských států. Stávající dohoda OPEC, Ruska a dalších producentů o omezování těžby ropy o 1,2 milionu barelů denně platí od 1. ledna do konce června.

„Na straně OPEC je prodloužení téměř dojednané. Otázkou je nastavení dohody pro nečlenské producentské země. Doufám, že rozhodování bude snadné, pokud ne, budeme ve své pozici flexibilní,“ uvedl Fálih. Větší těžební škrty podle jeho názoru potřebné nejsou.

Díky dohodě OPEC+, což je OPEC a její spojenci, se ceny ropy letos zvýšily o 16 procent, neudržely se ale na dubnovém vrcholu více než 75 dolarů (1708 Kč) za barel a klesly na zhruba 62 dolarů. Důvodem jsou obavy o dopad obchodního sporu Spojených států a Číny na poptávku a také obavy ze zpomalování hospodářského růstu.

Fálih poukázal na to, že cena barelu pod 60 dolarů nenabízí firmám motivaci k investicím.

Ve snaze zastavit navyšování zásob Saúdská Arábie těží méně ropy, než jí ukládá dohoda OPEC. Podle Fáliha produkce dosahuje 9,6 milionu barelů denně, zatímco kvóta činí 10,31 milionu.

Ministr už dříve řekl, že není ochoten zvyšovat produkci ropy ve snaze kompenzovat nižší ceny. Zopakování propadu cen z let 2014 a 2015 je nepřijatelné.

Fálih upozornil, že dokonalé stability na trhu ropy zatím dosaženo nebylo a že ceny ovlivňují faktory, které jsou mimo kontrolu OPEC.