Britské Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost přezkoumává, zda by měla být čínská video aplikace TikTok zakázána ve vládních telefonech, uvedl v úterý ministr bezpečnosti Tom Tugendhat.
TikTok se dostává do stále většího centra pozornosti kvůli obavám, že by údaje uživatelů mohly skončit v rukou čínské vlády, což by mohlo ohrozit bezpečnostní zájmy Západu.
Spojené státy, Kanada, Belgie a Evropská komise patří mezi země, které již aplikaci, jež patří čínské společnosti ByteDance Ltd, zakázaly ve vládních zařízeních.
„Pochopit přesně, jaké výzvy tyto aplikace představují a co žádají a jak zasahují do našich životů, je nesmírně důležité,“ řekl Tugendhat pro Sky News na otázku, zda by chtěl, aby byl TikTok zakázán z britských vládních telefonů.
„Proto jsem požádal Národní centrum kybernetické bezpečnosti, aby se tím zabývalo. Zatím jsem nedostal odpověď. Takže vám tu odpověď zatím nedám. Nemohu.“
Společnost TikTok uvedla, že by ji takový zákaz zklamal.
„Podobná rozhodnutí jinde byla založena na nemístných obavách a zřejmě vedena širší geopolitikou, ale jsme i nadále odhodláni spolupracovat s vládou na řešení jakýchkoli obav,“ uvedl mluvčí TikToku a dodal, že začal podnikat kroky k další ochraně údajů evropských uživatelů.
Minulý týden Bílý dům podpořil legislativu, která dává administrativě nové pravomoci zakázat TikTok a další zahraniční technologie, pokud představují hrozbu pro národní bezpečnost.
Británie v pondělí v aktualizaci svého plánu bezpečnostní a mezinárodní politiky označila Čínu za „epochální výzvu“ pro světový řád.
Na otázku, zda vláda během pondělní cesty do Spojených států zvažuje zákaz TikToku, odpověděl premiér Rishi Sunak televizi ITV: „Díváme se na to, co dělají naši spojenci.“
„Chceme se ujistit, že chráníme integritu a bezpečnost citlivých informací. A vždy to budeme dělat a podnikneme všechny kroky, které budou nezbytné, abychom to zajistili,“ dodal.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky