Evropská unie se ve středu přiblížila k ukončení obchodního sporu s americkým prezidentem Joem Bidenem po měsících sporů ohledně miliardových pobídek v rámci jeho plánů pro čisté technologie a uvedla, že podobné úsilí o dotace zintenzivní i doma.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na plenárním zasedání parlamentu uvedla, že ve snaze vyrobit do roku 2030 v bloku 27 zemí alespoň 40 % potřebných čistých technologií umožní kromě zjednodušení a urychlení schvalování průmyslových projektů také „daňové úlevy a flexibilní využívání fondů EU“.
Hovořila o „nápadné symetrii“ mezi snahami USA a evropskými plány Green Deal.
„Oba jsou současně strategií v oblasti klimatu a strategií pro investice a růst,“ uvedla von der Leyenová.
Její optimistické komentáře zazněly v předvečer toho, co Evropská komise, výkonný orgán EU, předložila plány na zákon o čistém nulovém průmyslu týkající se průmyslových pobídek a zákon o kritických surovinách, jehož cílem je snížit přílišnou závislost EU na Číně, pokud jde o nové technologické materiály, jako jsou dodávky vzácných zemin a lithia.
Vzhledem k tomu, že EU má i tyto nerostné suroviny, plán vyzývá k navýšení kapacity na nejméně 40 % spotřeby a k zajištění lepší recyklace.
To vše představuje velké úsilí, které musí EU prosadit, aby si udržela svůj význam v budoucnosti, kdy se zelené technologie stanou standardem a strategická ekonomická nezávislost bude mít ve světě rychle se měnících aliancí a vývoje prvořadý význam.
O to důležitější je, aby EU a Washington našly příměří v obchodní roztržce, která je rozděluje od loňského léta, kdy byl přijat Bidenův zákon o čisté energii v hodnotě 375 miliard dolarů.
„Jinými slovy, dvě největší a nejvyspělejší ekonomiky světa se nyní ubírají stejným směrem,“ řekla zákonodárcům.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky