Šéf společnosti Glencore Plc Gary Nagle uvedl, že jeho společnost je nejlevnějším způsobem, jak se vystavit nadcházejícímu boomu mědi, a předpověděl obnovenou vlnu obchodů v těžebním průmyslu.
Těžební průmysl se po sérii katastrofálních transakcí na vrcholu posledního komoditního boomu do značné míry odvrátil od velkých transakcí, ale hrozící nedostatek kovu potřebného pro přechod na zelenou energii pravděpodobně vyvolá novou vlnu konsolidace, řekl Nagle v rozhovoru z minulého týdne.
Větší konkurenti BHP Group a Rio Tinto Group již v minulém roce uskutečnili miliardové kroky k růstu v oblasti mědi a agentura Bloomberg v lednu uvedla, že se v celém těžebním průmyslu vrátila chuť k velkým fúzím a akvizicím. Společnost Glencore je jedním z největších světových producentů mědi a také kobaltu a niklu, které se používají v bateriích pro elektromobily, ačkoli má také velký a velmi ziskový uhelný byznys.
„Pokud chce někdo koupit měď, jsme podle mého názoru nejlevnější měděný byznys, který dnes na světě existuje, a to již s milionem tun mědi,“ řekl Nagle.
Přesto nejsou megalomanské fúze jedinou možností, pokud jde o uzavírání obchodů, řekl Nagle. Jedním ze zřejmých způsobů, jak zvýšit produkci a snížit náklady, by podle něj mohlo být spojení velkých dolů, které se nacházejí vedle sebe, ale patří různým společnostem.
Generální ředitel vyzdvihl niklové provozy společnosti v kanadském Sudbury, které sousedí s podobnými doly provozovanými brazilskou společností Vale SA, a měděný projekt Collahuasi společnosti Glencore – který vlastní společně s Anglo American Plc -, jenž se nachází v blízkosti Quebrada Blanca společnosti Teck Resources Ltd. v Chile. Uvedl také, že existují potenciální synergie mezi železnými doly v Brazílii a Austrálii.
Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky