Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu se šesti svými ministry přistane v Japonsku, kde bude usilovat o užší hospodářské vazby, protože zvažuje snížení německé závislosti na čínských surovinách v situaci celosvětového napětí v dodavatelském řetězci.
Scholz a japonský premiér Fumio Kišida plánují „vládní konzultace“ za účasti více členů kabinetu obou zemí, na nichž budou diskutovat o způsobech zajištění hospodářské bezpečnosti.
„Japonsko a Německo jako demokratické země a vysoce industrializované, exportně orientované ekonomiky čelí podobným výzvám při utváření digitální a ekologické transformace a posilování odolnosti své ekonomiky v obtížných geopolitických časech,“ řekla agentuře Reuters Franziska Brantnerová, státní tajemnice německého ministerstva hospodářství.
Vzhledem k tomu, že Japonsko přijalo zákon o hospodářské bezpečnosti, Berlín doufá, že se dozví jeho surovinovou strategii a vezme si od Tokia příklad, jak snížit závislost na dovozu, uvedl k návštěvě německý vládní úředník.
Japonský parlament v loňském roce přijal zákon o ekonomické bezpečnosti zaměřený především na Čínu, jehož cílem je ochrana technologií a posílení kritických dodavatelských řetězců.
Obchod mezi Německem a Čínou loni vzrostl na rekordní úroveň, čímž se asijská země stala již sedmým rokem po sobě nejdůležitějším obchodním partnerem Německa, a to navzdory politickým varováním Berlína před přílišnou závislostí.
Podle údajů německého statistického úřadu se v roce 2022 mezi oběma zeměmi zobchodovalo zboží v hodnotě přibližně 298 miliard eur, což je přibližně o 21 % více než o rok dříve.
Japonsko je po Číně druhým největším obchodním partnerem Německa v Asii, přičemž objem v roce 2022 dosáhl přibližně 46 miliard eur.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky