Německý obranný průmysl tvrdí, že je připraven zvýšit svou produkci, včetně druhů zbraní a munice, které Ukrajina potřebuje, ale potřebuje mít jasno v tom, co vlády chtějí, než budou investovat do dalších výrobních kapacit.
Podle švédského odborného centra SIPRI se Ukrajina stala v roce 2022 třetím největším dovozcem zbraní na světě poté, co ruská invaze vyvolala velký příliv vojenské pomoci Kyjevu ze Spojených států a Evropy.
Některé z těchto zbraní byly na Ukrajinu převedeny ze západních vojenských zásob, zatímco v jiných případech Kyjev nakoupil vybavení z vlastních peněz nebo z prostředků poskytnutých spojenci. Obavy však vzbuzuje zejména rychlost, s jakou Ukrajina spotřebovává munici, což zatěžuje kapacity západních obranných společností, které jsou schopny zajistit zásobování jak ukrajinské armády, tak i svých vlastních.
„Pro nás jako průmysl je důležité získat předvídatelnost,“ řekl tento týden v rozhovoru pro agenturu Associated Press šéf německé asociace výrobců zbraní.
„To znamená, že nám musí být jasně řečeno, které výrobky a v jakém časovém horizontu potřebujeme,“ řekl Hans Christoph Atzpodien, výkonný ředitel Svazu německého bezpečnostního a obranného průmyslu.
„A my jsme připraveni,“ dodal. „Průmysl je mnohem pružnější, než se mu přisuzuje.“
Členové svazu, mezi něž patří velcí výrobci zbraní, jako je Rheinmetall, mohou podle něj dále zvýšit výrobu, například reaktivací zakonzervovaných zařízení a strojů a najímáním dalších zaměstnanců.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky