Francouzská patová situace ohledně návrhu zákona o zvýšení věku odchodu do důchodu ve čtvrtek vyvrcholí, a to buď hlasováním v parlamentu, nebo zvláštním prezidentským krokem, který jej prosadí v zákonodárném sboru.
Zaměstnanci pracující v odpadkovém hospodářství pokračují ve stávkách a studenti plánují pochod k dolní komoře parlamentu, protože odpůrci zákona tlačí na vládu, aby od něj upustila. Ve středu protestovalo po celé zemi téměř 500 000 lidí.
Čtvrtek je klíčovým dnem pro prezidenta Emmanuela Macrona, který usiluje o zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let, aby pracující mohli do systému odvádět více peněz. Pokud se mu při hlasování nepodaří získat parlamentní většinu, mohl by riskovat, že nepopulární změny prosadí jednostranně.
Macron prosazuje důchodové změny jako ústřední bod své vize zvýšení konkurenceschopnosti francouzské ekonomiky. Odbory zůstaly ve středu pozdě večer bojovné, vyzvaly zákonodárce, aby hlasovali proti plánu, a odsoudily právní zkratky, kterými se vláda snaží zákon prosadit, jako nebezpečné „popření demokracie“.
Výbor složený ze sedmi senátorů a sedmi zákonodárců Národního shromáždění se ve středu na uzavřeném jednání dohodl na konečném znění a očekává se, že konzervativní většina Senátu jej ve čtvrtek ráno schválí.
Ve čtvrtek odpoledne se má o něm hlasovat v Národním shromáždění, kde je situace složitější. Macronova centristická aliance ztratila v loňských parlamentních volbách většinu, což vládu donutilo počítat s hlasy konzervativců, aby zákon schválila. Levicoví a krajně pravicoví zákonodárci jsou silně proti a konzervativci jsou rozděleni, takže výsledek je nepředvídatelný.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky