Šéf japonské bankovní lobby ve čtvrtek uvedl, že v současné době neexistují žádné známky toho, že by japonský finanční systém ovlivnila krize důvěry v Credit Suisse, protože banky v zemi jsou dobře kapitalizované.
Propad akcií Credit Suisse obnovil obavy z plnohodnotné bankovní krize a způsobil propad akcií světových bank. Credit Suisse později oznámila, že si od švýcarské centrální banky půjčí až 50 miliard švýcarských franků (54 miliard USD).
„Světové banky od globální finanční krize v roce 2008 posílily kontrolu rizik v oblasti kapitálu a likvidity“, řekl novinářům Junichi Hanzawa, předseda japonské asociace bankéřů.
„Evropské banky mají obecně solidní kapitálové poměry a japonské banky také,“ řekl Hanzawa, který je zároveň generálním ředitelem banky MUFG.
Uvedl také, že systémová rizika plynoucí z pádu americké banky Silicon Valley Bank se po rozhodnutí Federálního rezervního systému poskytnout všem vkladatelům záložní kapitál snížila.
Ztráty v dluhopisovém portfoliu Silicon Valley Bank upozornily na podobná rizika u japonských věřitelů, kteří drží gigantické množství zahraničních dluhopisů a mají relativně nízký poměr úvěrů ke vkladům.
Hanzawa ujistil o zdraví japonského bankovního sektoru s tím, že velké banky zajistily své pozice v zahraničních dluhopisech a regionální banky již prodaly jejich značné množství.
Varoval však, že případ banky Silicon Valley ukázal, že k runu na banky a následnému kolapsu může dojít během několika dní, i když se řízení rizik v bankách zlepšilo.
Uvedl také, že prostředí obklopující finanční trh se dramaticky mění v důsledku inflace, pohybu úrokových sazeb a geopolitických rizik.
„Musíme pečlivě sledovat ekonomickou a tržní situaci včetně úvěrových nákladů v jednotlivých bankách,“ řekl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky