Společnost Neuralink Elona Muska dostala od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zelenou k zahájení první klinické studie na lidech. Společnost, která vyvíjí mozkové implantáty pro léčbu řady onemocnění, byla předmětem několika federálních sond.
Přikývnutí FDA „představuje důležitý první krok, který jednoho dne umožní naší technologii pomoci mnoha lidem,“ uvedla společnost Neuralink na Twitteru. Neupřesnila cíle studie, pouze uvedla, že zatím neprobíhá nábor a že další podrobnosti budou brzy k dispozici.
Musk předpokládá, že mozkové implantáty by mohly léčit řadu onemocnění včetně obezity, autismu, deprese a schizofrenie a také umožnit prohlížení webových stránek a telepatii. Koncem loňského roku se dostal na titulní stránky novin, když prohlásil, že si je natolik jistý bezpečností těchto zařízení, že by je byl ochoten implantovat svým dětem.
Podle zaměstnanců FDA upozornil společnost Neuralink na několik obav, které bylo třeba vyřešit před schválením zkoušek na lidech. Hlavní problémy se týkaly lithiové baterie zařízení, možnosti migrace vodičů implantátu v mozku a problému bezpečného vyjmutí zařízení bez poškození mozkové tkáně.
V květnu američtí zákonodárci vyzvali regulační orgány, aby prošetřily, zda složení komise dohlížející na testování na zvířatech ve společnosti Neuralink nepřispělo ke zpackaným a uspěchaným pokusům. Ministerstvo dopravy samostatně zkoumá, zda společnost Neuralink nezákonně nepřepravovala nebezpečné patogeny na čipech vyjmutých z opičích mozků bez řádných ochranných opatření. Společnost Neuralink vyšetřuje také Úřad generálního inspektora amerického ministerstva zemědělství kvůli možnému porušování pravidel ochrany zvířat.
Schválení FDA je pro společnost Neuralink významným milníkem a mohlo by jí otevřít cestu k tomu, aby mohla svou technologii zpřístupnit a pomoci mnoha lidem.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky