Ceny ropy dnes klesají, k jejich poklesu přispěla zpráva o překvapivém růstu zásob suroviny v USA a také obavy, že americko-čínský obchodní spor ohrozí poptávku. Ztráty ale mírní napětí na Blízkém východě.

Kolem 16:30 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o 0,2 procenta na 71,12 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 0,7 procenta na 61,36 dolaru za barel.

Zásoby ropy v USA se podle amerického soukromého institutu API v týdnu do 10. května zvýšily o 8,6 milionu na 477,8 milionu barelů. Podle zprávy vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) zásoby ve stejném období vzrostly o 5,4 milionu barelů. Obě instituce používají odlišnou metodiku. Analytici přitom čekali pokles zásob, a to o 800.000 barelů.

Cenám ropy ale pomáhá napjatá situace na Blízkém východě. Saúdská Arábie v úterý uvedla, že na její ropovod zaútočily bezpilotní letouny. Zasažena byla část ropovodu mezi Východní provincií a přístavem Janbu v Rudém moři. K útoku se přihlásili šíitští povstalci podporovaní Íránem, kteří v Jemenu bojují proti silám mezinárodně uznávané vlády, jež má podporu vojenské koalice v čele se Saúdskou Arábií.