Ceny ropy v závěru týdne přidávají téměř dvě procenta. Pomohl jim výrok vysoce postaveného amerického úředníka, který zvýšil naději na uzavření americko-čínské obchodní dohody. V opačném směru ale působí obavy z růstu ropných zásob.

Kolem 18:00 SEČ cena severomořské ropy Brent vzrostla o 1,6 procenta a prodávala se za 63,28 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala taktéž 1,6 procenta na 57,70 USD za barel. Oba druhy by mohly vykázat druhý růstový týden po sobě – Brent by mohl přidat 1,4 procenta a WTI 0,9 procenta.

Americký ministr obchodu Wilbur Ross dnes v rozhovoru s televizí Fox Business Network uvedl, že existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že Spojené státy uzavřou první část dlouho očekávané obchodní dohody s Čínou. „Dokončujeme poslední podrobnosti,“ řekl Ross. Jednání mají pokračovat dnes po telefonu.

Podle měsíční zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by se dodávky ze států mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohly příští rok zvýšit na 2,3 milionu barelů denně. Loni tyto dodavatelské země – zpráva vypočítává Spojené státy, Brazílii, Norsko a Guyanu – ještě dodávaly na trh jen 1,8 milionu barelů ropy denně.