Ceny ropy se dnes zvyšují, trh vyhodnocuje zprávy, podle kterých jemenští povstalci zaútočili na saúdskoarabský ropovod. K růstu cen ale podle analytiků přispívá i napětí kolem Íránu a napjatá situace ohledně obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou.

Kolem 16:30 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent nárůst skoro o 1,1 procenta na 70,99 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu přidávala 0,9 procenta na 61,60 dolaru za barel.

Podle saúdskoarabského ministra energetiky Chálida Fáliha zastavila státní ropná společnost Saudi Aramco přísun suroviny do ropovodu East-West do doby, než vyhodnotí vzniklé škody. Produkce a vývoz pokračují bez přerušení, dodal.

Už v pondělí trh reagoval na zprávy o nedělním útoku na dva saúdskoarabské tankery blízko Hormuzského průlivu. Spojené státy uvedly, že za útokem na pobřeží Spojených arabských emirátů je Írán. Teherán to popírá.

Čína v pondělí ignorovala varování amerického prezidenta Donalda Trumpa a uvedla, že od 1. června uvalí dodatečná cla na americké zboží, jehož roční dovoz do Číny dosahuje hodnoty 60 miliard dolarů (zhruba 1,4 bilionu Kč). Cla se dotknou i zkapalněného zemního plynu z USA.