Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil vládě, aby zavázala část provozních výdajů jednotlivých rozpočtových kapitol tak, aby dodržela schválený schodek státního rozpočtu. Ten Sněmovna schválila loni ve výši 40 miliard korun. S návrhem usnesení přišel předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Poukazoval přitom na rizika ochlazování růstu ekonomiky, nižších příjmů rozpočtu a na tlaky na jeho výdaje. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) neexistuje nyní pro krácení výdajů důvod.

„Z dosavadního vývoje by bylo velmi nezodpovědné tvrdit, že rozpočtovaný schodek bude překročen,“ uvedla v reakci ministryně financí. Podotkla, že jen v první třetině roku stát poslal předem víc než 54 procent příspěvků příspěvkovým organizacím, například vysokým školám. Také do rozpočtu EU odvedl stát již 46 procent plánované částky. V následujících měsících bude podle ministryně pozitivně působit nárůst většiny daňových titulů. „V tuto chvíli proto neexistuje důvod, proč jednotlivým kapitolám krátit rozpočtované alokace. To by přispívalo k nežádoucímu podsekávání ekonomického růstu, což je praxe, která se v relativně nedávné minulosti ukázala jako chybná,“ uvedla.

„Jak se k tomu vláda postaví, je samozřejmě na ní. Nařídit se jí to nedá,“ řekl Kalousek ČTK. S usnesením naproti tomu nesouhlasil například poslanec ANO Jan Volný. Podle něj je nadbytečné. Řekl, že nepochybuje o tom, že vláda i ministryně financí dělají vše pro to, aby výsledný schodek nebyl vyšší než 40 miliard.

Náměstek ministryně financí Karel Tyll na Kalouskův dotaz, zda vláda o něčem takovém uvažuje, odpověděl, že se tak nedomnívá a že o tom zatím neslyšel. Nemyslí si ani, že by vzhledem k plánovanému čtyřicetimiliardovému deficitu byl pro takový krok velký důvod. Připustil, že letos po dlouhé době neporoste ekonomika tak rychle, jak se očekávalo, a proto může nastat výpadek některých příjmů. Poznamenal, že na druhé straně se víc naplňují příjmy z prodeje emisních povolenek.

Kalousek řekl ČTK, že pokud by byl vývoj během roku pozitivní, je možné výdaje opět rozvázat a utratit. „Ale kdyby tak pozitivní nebyl, tak tím zavázáním teď budeme mít jistotu, že parametr deficitu bude s jistotou dodržen. Je to operace, která byla v minulosti několikrát takhle provedena. Vázání výdajů je něco, co rozpočtová pravidla umožňují a rozpočtový výbor naplnil svoji odpovědnost obezřetného strážce pokladny a toto té vládě doporučil,“ dodal.

Rozpočtový výbor se dnes zabýval zprávou o plnění státního rozpočtu za první čtvrtletí. Rozpočet skončil schodkem 9,2 miliardy korun, loni ve stejném období vykázal naopak přebytek 16,3 miliardy korun. Český statistický úřad dnes oznámil, že meziroční růst ekonomiky podle předběžného odhadu zpomalil v 1. čtvrtletí na 2,5 procenta z 2,6 procenta v posledním loňském čtvrtletí. Ministerstvo financí v dubnové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z lednových 2,5 procenta.