Představitelé Ruska, Běloruska a několika přepravních společností dnes v Bratislavě projednají možnosti, jak obnovit tok ruské ropy ropovodem Družba. S odvoláním na informaci běloruské státní ropné společnosti Belněftěchim to uvedla agentura Reuters. Jednání by se mělo uskutečnit při schůzce Mezinárodní asociace přepravců ropy (IAOT) ve slovenské metropoli.

Ke členům IAOT patří správci ropovodů, česká společnost Mero, ruská Transněfť, slovenský Transpetrol, běloruský Gomeltransněfť Družba, maďarská společnost MOL, kazašský KazTransOil, ukrajinský Ukrtransnafta a China National Petroleum Corporation.

„Jedná se o pravidelné setkání asociace, které bylo plánováno od poslední schůzky v listopadu v Pekingu,“ uvedla IAOT na dotaz agentury Reuters ohledně ropovodu Družba.

Podle zdrojů agentury z průmyslových kruhů se jednání mají kromě jiných zúčastnit zástupci společností Transněfť, Belněftěchim a ruského ministerstva energetiky.

Česko, Polsko, Německo, Ukrajina, Slovensko a další země v dubnu zastavily dovoz ruské ropy ropovodem Družba kvůli nadměrnému obsahu organického chloridu, který může poškodit zařízení rafinérií. V pondělí obdržela testovací dodávky ruské ropy z ropovodu maďarská skupina MOL; podle zdrojů Reuters však měla surovina stále nadlimitní obsah organického chloridu.