Generální tajemník OSN Antonio Guterres v pondělí vyzval všechny členské státy, aby dodržovaly mezinárodní embargo na dovoz zbraní do Libye, které organizace uvalila v roce 2011. Informovala o tom agentura AP s odkazem na zprávu OSN zveřejněnou před jednáním Rady bezpečnosti OSN k situaci v zemi. Členové Rady bezpečnosti také při pondělním jednání schválili rezoluci, která o další rok prodlužuje povolení prohledávat plavidla plující do Libye.

Podle Guterrese hlásí experti OSN, některé státy i regionální organizace, že se do Libye stále dováží zbraně a jiný zakázaný materiál. Generální tajemník uvedl, že dodržování embarga je životně důležité pro ochranu civilního obyvatelstva a obnovení stability a bezpečnosti v Libyi i v celém regionu.

V současnosti se však inspekcí lodí směřujících do Libye zabývá pouze operace Sophia organizovaná Evropskou unií, jež je mimo jiné zaměřená také proti pašování lidí ve Středozemním moři. EU ale v březnu rozhodla, že z operace stáhne veškerá plavidla a dohled bude nadále provádět jen letecky. Tento krok hlasitě kritizovaly některé neziskové a humanitární organizace, uvedla agentura AP.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu samozvané Libyjské národní armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, neuznává vládu premiéra Faíze Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament. Haftar zahájil 4. dubna ofenzivu na hlavní město Tripolis.

Podle některých analytiků vzniká v Libyi další zástupná válka, ve které se regionální a světoví hráči snaží ovlivnit výsledek vnitřního konfliktu ve snaze posílat tam svůj vliv.

Vládu Fáize Sarrádže podporují mimo jiné Itálie, bývalý koloniální vládce Libye, a Turecko, jedny z mála zemí, které v Tripolisu nezavřely svá zastoupení. Haftara podpořily Spojené arabské emiráty, Egypt či Rusko.