Federální rezervní systém (FRS), často nazývaný jednoduše Fed, je centrální bankou Spojených států a pravděpodobně nejmocnější finanční institucí na světě. Byl založen, aby zemi poskytoval bezpečný, pružný a stabilní měnový a finanční systém.
Porozumění Federálnímu rezervnímu systému
Centrální banka je finanční instituce, které byla svěřena výsadní kontrola nad výrobou a distribucí peněz a úvěrů pro stát nebo skupinu států. V moderních ekonomikách je centrální banka obvykle odpovědná za formulování měnové politiky a regulaci členských bank. Fed se skládá z 12 regionálních federálních rezervních bank, z nichž každá odpovídá za určitou geografickou oblast USA.
Fed byl založen zákonem o Federálních rezervách, který podepsal prezident Woodrow Wilson 23. prosince 1913 v reakci na finanční paniku v roce 1907.23 Předtím byly Spojené státy jedinou velkou finanční mocností bez centrální banky. Její vznik urychlily opakované finanční paniky, které postihly americkou ekonomiku v předchozím století a vedly k vážným hospodářským poruchám v důsledku krachů bank a bankrotů podniků. Krize v roce 1907 vedla k volání po vytvoření instituce, která by zabránila panikám a rozvratům.

Fed má široké pravomoci jednat s cílem zajistit finanční stabilitu a je hlavním regulátorem bank, které jsou členy Federálního rezervního systému. Působí jako věřitel poslední instance pro členské instituce, které si nemají kde jinde půjčit. Často je označován jednoduše jako Fed a má mandát zajišťovat finanční stabilitu systému. Je také hlavním regulátorem finančních institucí v zemi.
Dvanáct regionálních federálních bank systému sídlí v Bostonu, New Yorku, Filadelfii, Clevelandu, Richmondu, Atlantě, Chicagu, St Louis, Minneapolisu, Kansas City, Dallasu a San Francisku.
Mandát a povinnosti Fedu
Cíle měnové politiky Federálního rezervního systému jsou dva – podporovat ekonomické podmínky, které dosahují stabilních cen a maximální udržitelné zaměstnanosti.
Povinnosti Fedu lze dále rozdělit do čtyř obecných oblastí:
- Provádění národní měnové politiky ovlivňováním měnových a úvěrových podmínek v ekonomice USA s cílem zajistit maximální zaměstnanost, stabilní ceny a mírné dlouhodobé úrokové sazby.
- Dohled a regulace bankovních institucí s cílem zajistit bezpečnost bankovního a finančního systému USA a chránit úvěrová práva spotřebitelů.
- Udržování stability finančního systému a omezování systémového rizika.
- Poskytování finančních služeb, včetně klíčové role při provozování národního platebního systému, depozitních institucí, vlády USA a zahraničních oficiálních institucí.

Organizační struktura Fedu
Rada guvernérů má sedm členů, které jmenuje prezident a schvaluje Senát USA. Každý guvernér vykonává svou funkci maximálně 14 let a jmenování každého guvernéra je rozloženo po dvou letech, aby se omezila moc prezidenta. Zákon navíc nařizuje, aby jmenovaní guvernéři zastupovali všechny široké sektory amerického hospodářství. Kromě toho má každá z 12 regionálních bank svého vlastního prezidenta.
Všimněte si, že k 14. lednu 2022 jsou tři ze sedmi míst ve správní radě neobsazená, včetně místopředsedy a místopředsedy pro dohled.
Nezávislost Fedu
Nezávislost centrální banky se týká otázky, zda by orgány dohledu nad měnovou politikou měly být zcela odděleny od vládní sféry. Zastánci nezávislosti si uvědomují vliv politiky na prosazování měnové politiky, která může v blízké době prospět znovuzvolení, ale v budoucnu způsobit trvalé hospodářské škody. Kritici nezávislosti tvrdí, že centrální banka a vláda musí být ve své hospodářské politice úzce koordinovány a že centrální banky musí mít regulační dohled.

Fed je považován za nezávislý také proto, že jeho rozhodnutí nemusí ratifikovat prezident ani žádný jiný vládní činitel. Stále však podléhá dohledu Kongresu a musí pracovat v rámci cílů hospodářské a fiskální politiky vlády.
Obavy z rozšiřování rozvahy Federálního rezervního systému a z rizikové pomoci firmám, jako je American International Group, Inc. (AIG) vedly k požadavkům na větší transparentnost a odpovědnost. Nedávné výzvy ve Washingtonu k „auditu“ Federálního rezervního systému by mohly potenciálně narušit nezávislý status americké centrální banky.
Hlavním zdrojem příjmů Fedu jsou úroky z řady amerických státních cenných papírů, které získal prostřednictvím operací na volném trhu (OMO). Dalšími zdroji příjmů jsou úroky z investic v cizích měnách, úroky z úvěrů poskytnutých depozitním institucím a poplatky za služby – jako je zúčtování šeků a převody finančních prostředků – poskytované těmto institucím. Po zaplacení výdajů převádí Fed zbytek svých příjmů americkému ministerstvu financí.

Platební systém Federálního rezervního systému, obecně známý jako Fedwire, denně převádí biliony dolarů mezi bankami v celých USA. Transakce jsou určeny k vypořádání ve stejný den. Po finanční krizi v roce 2008 věnoval Fed zvýšenou pozornost riziku, které vzniká v důsledku časové prodlevy mezi okamžikem, kdy jsou platby provedeny na začátku dne, a okamžikem jejich vypořádání a odsouhlasení. Velké finanční instituce jsou pod tlakem Fedu nuceny zlepšit sledování plateb a úvěrového rizika v reálném čase, které bylo dosud k dispozici pouze na konci dne.
Co znamená, že Federální rezervní systém je centrální bankou?
Centrální banka je finanční instituce, která je zodpovědná za dohled nad měnovým systémem a politikou státu. Centrální banka reguluje nabídku peněz a stanovuje úrokové sazby v zemi. Centrální banky také provádějí měnovou politiku. Uvolňováním nebo zpřísňováním nabídky peněz a dostupnosti úvěrů se centrální banky snaží udržet národní ekonomiku v rovnováze.
Kdo vlastní Federální rezervní systém?
Federální rezervní systém není „vlastněn“ nikým. Byl vytvořen v roce 1913 zákonem o Federálních rezervách, aby sloužil jako národní centrální banka. Rada guvernérů je agenturou federální vlády a je podřízena a přímo odpovědná Kongresu.

Tiskne Fed americké peníze?
Ačkoli mince vydává americké ministerstvo financí, FED tiskne a spravuje papírové peníze (odborně známé jako bankovky Federálních rezerv). Federální rezervní systém v současné době vydává bankovky v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 USD. Bankovka Federálního rezervního systému s největší nominální hodnotou, která kdy byla vydána do veřejného oběhu, byla bankovka v hodnotě 10 000 USD.
Jak Fed stanovuje úrokové sazby?
Fed má implicitně stanovenou cílovou míru inflace ve výši 2 %. Princip cílování inflace vychází z přesvědčení, že dlouhodobého hospodářského růstu lze nejlépe dosáhnout udržením cenové stability a cenové stability se dosahuje kontrolou inflace. Úroveň inflace 1 % až 2 % ročně je obecně považována za přijatelnou, zatímco míra inflace vyšší než 3 % představuje nebezpečné pásmo, které by mohlo způsobit znehodnocení měny. Taylorovo pravidlo je ekonometrický model, který říká, že Federální rezervní systém by měl zvýšit úrokové sazby, pokud je míra inflace nebo míra růstu hrubého domácího produktu (HDP) vyšší, než je žádoucí.

Vybírá Fed daně?
Ne, Fed je zodpovědný pouze za měnovou politiku a dohled nad bankovním systémem. Federální daně schvaluje a vybírá výhradně Kongres – prostřednictvím Internal Revenue Service (IRS), federální agentury) – což je případ fiskální politiky. Státní a místní daně vybírají jednotlivé státy nebo obce.