Petrodolary jsou příjmy z vývozu ropy denominované v amerických dolarech. Tento termín se vžil v polovině 70. let 20. století, kdy prudce rostoucí ceny ropy vytvořily v zemích vyvážejících ropu velké přebytky obchodní bilance a běžného účtu.
Tehdy stejně jako dnes byly prodeje ropy a z nich plynoucí přebytky běžného účtu denominovány v dolarech, protože americký dolar byl – a stále je – zdaleka nejrozšířenější měnou. Celosvětová obliba amerického dolaru nezávisí na dobré vůli vývozců ropy. Je založena na postavení USA jako největší světové ekonomiky a dovozce zboží s hlubokými a likvidními kapitálovými trhy, které se opírají o právní stát i vojenskou sílu.
Porozumění petrodolarům
Petrodolary jsou příjmy z vývozu ropy denominované v amerických dolarech. Petrodolary nejsou samostatnou měnou, jsou to prostě americké dolary, které vývozce ropy přijímá jako platidlo. Celosvětový vývoz ropy činil ve dvou letech před pandemií COVID-19 v průměru přibližně 70 milionů barelů denně. Toto tempo by za předpokladu průměrné ceny 100 USD za barel generovalo roční globální nabídku petrodolarů ve výši více než 2,5 bilionu USD.
Petrodolary jsou hlavním zdrojem příjmů a bohatství mnoha členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i vývozců ropy a zemního plynu mimo OPEC, včetně Ruska, Kataru a Norska.

Stejně jako petrodolar není měnou, není ani globálním obchodním systémem. Široké používání amerického dolaru jako platby za ropu odráží tradiční preference neamerických dodavatelů ropy.
„Recyklace petrodolaru“
Vývozci ropy dávají přednost americkému dolaru, protože je to hlavní světová měna pro globální investice. Proto je nejvhodnějším uchovatelem hodnoty pro nahromaděné příjmy z ropy, které musí přinášet výnos, aby byly užitečné.
Prvním příkladem „recyklace“ petrodolaru je dohoda mezi USA a Saúdskou Arábií z roku 1974, podle níž se saúdské petrodolary převádějí do amerických státních dluhopisů. Následné dohody využily výnosy z vývozu saúdské ropy k zaplacení americké pomoci a rozvojových projektů v Saúdské Arábii a k financování prodeje amerických zbraní do království.
Mnoho vývozců ropy nyní investuje své petrodolary do akcií, dluhopisů a dalších finančních nástrojů prostřednictvím státních investičních fondů. Norský státní investiční fond měl na konci roku 2021 aktiva ve výši přibližně 1,4 bilionu dolarů. Se 72% alokací na akcie drží tento fond téměř 1,5 % světových veřejně obchodovaných akcií.

Problém s petrojüanem
Abychom zhodnotili výhody, které vývozci ropy přináší placení v amerických dolarech, vezměme v úvahu pravidelná tvrzení z posledních deseti let, že petrodolar bude brzy čelit výzvě petroyuanu: vývozu ropy denominované a placené čínskou měnou.
Všichni odběratelé vyvážené ropy drží nebo mají snadný přístup k americkým dolarům, zatímco čínskou národní měnu, nazývanou jüan nebo renminbi, drží pouze Čína a většinou čínské společnosti. Na rozdíl od amerického dolaru není renminbi volně směnitelnou měnou; jeho směnný kurz vůči ostatním měnám včetně amerického dolaru nadále řídí čínská centrální banka.
Americké dolary z vývozu ropy lze snadno investovat po celém světě, včetně trhu eurodolarů v hodnotě 13,4 bilionu dolarů pro krátkodobé dolarové vklady v evropských bankách. Výnosy z vývozu ropy v čínské měně nelze investovat mimo Čínu v tak širokém rozsahu jako USD a lze je investovat pouze uvnitř Číny podle uvážení čínské vlády. Přestože čínské kapitálové trhy rychle rostou, zůstávají mnohem menší a méně likvidní než americké kapitálové trhy.
Shrneme-li to, tvrzení, že prvenství amerického dolaru spočívá v jeho postavení jako zúčtovací měny pro vývoz ropy, je obrácené: postavení dolaru jako světové rezervní měny je to, co jej udržuje nepostradatelným pro vývozce ropy. Dolar byl zavedeným globálním měnovým prostředkem desítky let předtím, než se do popředí dostali vývozci ropy mimo USA.

Skutečný problém s petrodolary
Petrodolary recyklované do investic v zahraničí nebo do rozvojových programů doma mohou přinést pozitivní finanční a sociální výnosy. Výsledky jsou rozhodně méně pozitivní, pokud jsou petrodolary vynaloženy na posílení domácího útlaku, podporu závodů ve zbrojení nebo vedení války v zahraničí.
V posledních letech akce, včetně vraždy amerického rezidenta Jamala Khashoggiho saúdskými státními agenty v Turecku a ruské invaze na Ukrajinu, posílily obavy, že petrodolary financují války a porušování lidských práv a zároveň chrání pachatele před odpovědností.
Je petrodolar měnou?
Ne, petrodolary jsou prostě americké dolary obdržené výměnou za vývoz ropy. Neexistuje žádný „petrodolarový systém“. Reinvestice výnosů z vývozu ropy se někdy nazývá recyklace petrodolaru.

Závisí globální role amerického dolaru na jeho používání k vypořádání prodeje ropy?
Ne, americký dolar se používá k vypořádání prodeje ropy díky svému širokému celosvětovému přijetí. Tato akceptace usnadňuje vývozcům ropy investovat výnosy z vývozu.
Je petrojüan na dohled?
Vývozci ropy mohou přijímat platby v měně, kterou si sami zvolí. Přijímání čínské měny by bylo nejužitečnější pro investice a nákupy v Číně. Čínské kapitálové trhy jsou mnohem menší a méně likvidní než trhy v USA a čínská měna není mimo Čínu široce přijímána.
Podněcují petrodolary válku a útlak?
Porušování lidských práv v Saúdské Arábii a ruská invaze na Ukrajinu vedly k domněnkám, že vládcům těchto zemí dodává odvahu jejich ropné bohatství. Stejně jako každý jiný zdroj mohou být petrodolary využity v dobrém i zlém.
