Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Demokraté, kteří kontrolují sněmovnu, a Trumpovi republikáni ovládající Senát se dosud neshodli na dlouhodobém řešení podoby vládních financí. Krátkodobé opatření, které kongresmani většinou 231 hlasů proti 192 přijali, tak oběma stranám poskytne více času na dohodu.

Pokud by vláda neměla peníze na svůj provoz, nastal by takzvaný shutdown, což je nucené uzavření federálních úřadů, které nejsou nezbytné pro chod a bezpečnost USA. Stav, kdy je americká vláda v platební neschopnosti, není nijak výjimečný. Například na přelomu letošního a loňského roku byla na více než dva měsíce zablokována část federálních úřadů kvůli sporu o financování stavby zdi na hranicích s Mexikem, kterou Trump svým voličům slíbil.