Zatímco rusko-ukrajinská válka pokračuje, Spojené státy a Evropa diskutují o tom, jak zajistit bezpečnost Ukrajiny, jakmile boje ustanou. Západní Německo může poskytnout model, precedens pro přijetí rozdělené země do NATO.
Konrad Adenauer, první západoněmecký kancléř, dal přednost bezpečnosti před územím a Němci ho podporovali a znovu volili až do jeho odstoupení v roce 1963. Ukrajina je samozřejmě jiný případ, ale západoněmecký model získává v některých evropských hlavních městech oblibu jako způsob, jak zajistit Ukrajině skutečnou bezpečnost, i kdyby okamžitě nezískala zpět celé své území.
Na každoročním červencovém summitu NATO se bude jednat o tom, co mohou nabídnout ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, který chce konkrétnější záruky, že jeho země vstoupí do aliance. Charles Kupchan a Richard Haass v nedávné eseji v časopise Foreign Affairs naznačují, že málokdo očekává, že nadcházející ukrajinská protiofenzíva zcela vyžene Rusy ze suverénní Ukrajiny včetně Krymu.
Navrhují, že pokud bojové linie přitvrdí, měly by Spojené státy tlačit na mírová jednání, i když se zdá, že Ukrajina ani Rusko o to nestojí. Členství v NATO by upevnilo mír a umožnilo obnovu, soukromé investice a návrat mnoha uprchlíků.
Pokud dojde pouze k příměří, členství v NATO by bylo jediným skutečným řešením této války, protože je to jediná forma odstrašení, která dosud proti Rusku fungovala. NATO musí stanovit konkrétnější plán pro vstup Ukrajiny a znovu potvrdit slib, který byl poprvé učiněn v roce 2008.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky