Tržby poskytovatelů služeb v Česku stouply v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 2,5 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Nejvíce rostly tržby informačních a komunikačních služeb. Růst tržeb oproti předchozímu čtvrtletí zrychlil, protože ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku činil pouze 1,1 procenta. Mezičtvrtletně tržby v prvním čtvrtletí stouply o dvě procenta.

„Nejvíce rostly tržby informačních a komunikačních činností, růst však zaznamenaly všechny hlavní skupiny služeb,“ sdělila ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. „Výrazněji nižší tržby než v loňském prvním čtvrtletí vykázaly pouze cestovní kanceláře a pracovní agentury,“ doplnila.

Tržby v informačních a komunikačních činnostech se v prvním čtvrtletí oproti stejnému období loňského roku zvýšily o 5,8 procenta. Z toho třeba u vydavatelských činností tržby vzrostly o 14,7 procenta a ve filmovém a hudebním průmyslu o 10,9 procenta. Naopak ve tvorbě programů a vysílání tržby o 1,8 procenta klesly.

Druhý nejvyšší růst zaznamenaly tržby v profesních, vědeckých a technických činnostech, které stouply o 3,2 procenta. Nejvíc k tomu přispěly tržby právních a účetních služeb, které se zvýšily o 6,5 procenta.

V dopravě a skladování se tržby meziročně zvýšily o 1,2 procenta a v ubytování, stravování a pohostinství o 2,2 procenta. Další z hlavních skupiny služeb také dosáhly růstu, ale již pouze v řádu desetin procenta. V administrativních a podpůrných činnostech tržby vzrostly o 0,8 procenta. Růst brzdily například cestovní agentury, kterým tržby klesly o 8,3 procenta, a také pracovní agentury poklesem tržeb o pět procent. V činnostech týkajících se nemovitostí se tržby zvýšily o 0,1 procenta.