Tržby výrobců elektrických zařízení v Česku loni meziročně vzrostly o 8,8 procenta na 338,2 miliardy korun. Proti krizovému roku 2009 byly dvojnásobné. Vývoz vzrostl meziročně o dvě procenta, dovoz se zvýšil o 2,4 procenta. Vyplývá to ze společných statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Českého statistického úřadu, které má ČTK k dispozici.

Firmy v oboru vyrábějí například elektrické motory, transformátory, elektrická rozvodná zařízení, baterie a akumulátory, optické a elektrické kabely, osvětlovací zařízení nebo spotřebiče pro domácnost.

Mezi nejvýznamnější podniky na domácím trhu podle ministerstva patří Siemens, ABB, Johnson Controls Autobaterie, Hella Autotechnik Nova, Automotive Lightning, Miele technika, Mora Moravia nebo MD Elektronik.

Více než dvě pětiny tržeb v oboru loni připadaly na výrobu elektrických motorů, generátorů, transformátorů a elektrických rozvodných a kontrolních zařízení. V tomto odvětví je zastoupeno téměř 70 procent firem z celého odvětví. Podle MPO lze očekávat růst výroby baterií a akumulátorů. Tomuto podoboru loni patřilo necelých pět procent tržeb a spadalo do něj 0,4 procenta firem.

Počet firem v celém odvětví loni meziročně klesl o 3,9 procenta na 11.114. Počet zaměstnanců se zvýšil o 5,3 procenta na 108.849. Průměrná mzda stoupla o 7,2 procenta na 32.393 korun. V porovnání s průměrnou mzdou v celé ČR byla o 1,6 procenta vyšší.

Vývoz se meziročně zvýšil o dvě procenta na 399,3 miliardy korun. Dovoz vzrostl o 2,4 procenta na 308,5 miliardy korun. Největší objem exportu směřoval do Německa (40 procent), následovaly Francie, Slovensko a Polsko (po pěti procentech). V dovozu patřila Německu necelá třetina. Následovaly Čína (17 procent), Polsko a Itálie (po pěti procentech).