Kniha 7 návyků vysoce efektivních lidí (1989) je jednou z nejznámějších svépomocných knih všech dob. Tato nesmírně vlivná příručka představuje řadu praktických zásad, které vám pomohou uspět v osobním i profesním životě.
O autorovi
Stephen Covey byl americký podnikatel, přednášející a autor bestsellerů, jako jsou The Leader in Me a The 7 Habits of Highly Effective People, kterých se prodalo více než 20 milionů výtisků. Jeho uznávaná kariéra mu v roce 1996 vynesla uznání jako jednomu z 25 nejvlivnějších Američanů časopisu TIME.
Rohová kancelář. Milující rodina. Hluboký osobní pocit úspěchu. Všichni máme cíle, o které usilujeme. Ale i ti nejlepší z nás mohou mít někdy pocit, že naše cíle přesahují naše možnosti. Kdyby tak existoval způsob, jak využít náš skrytý potenciál!
No, jak se ukázalo, je to tak. Abyste ze sebe a svého života dostali maximum, musíte si osvojit správné návyky.
Abychom uspěli, musíme si vypěstovat návyky, které jsou v souladu s dobrými zásadami
Představte si, že poprvé navštívíte cizí město. Ulice jsou neznámé a nápisy jsou v jazyce, kterému nerozumíte. Jak se v nich zorientujete? A jak se dostanete do cíle?

Pokud se zeptáte cizího člověka na ulici, možná dostanete několik rad typu „Zahněte doprava!“ nebo „Jeďte tímto autobusem!“. A jistě – krátkodobě mohou pomoci. Nakonec se však opět ztratíte. Účinnější strategií by bylo najít si mapu, že? S přesnou představou o světě kolem sebe můžete najít cestu sami – znovu a znovu.
S navigací v životě je to podobné. I když některé drobné činnosti mohou být užitečné, je mnohem cennější uchopit několik pevných a hlavních zásad a zvyknout si je dodržovat.
Když se autor Stephen Covey ohlédl za 200 lety svépomocných rad, vypozoroval zajímavý vzorec. Zjistil, že většina rad se řídí jedním ze dvou paradigmat. Prvním je etika osobnosti. Toto paradigma tvrdí, že úspěch vychází z osvojení si řady triků a technik. Tvrdí, že pokud budete mluvit správným způsobem nebo plnit správné úkoly, dosáhnete svých cílů. Tato rada je lákavá – často však vede spíše k povrchním změnám, které nepřinášejí zásadní změnu.
Druhé paradigma je jiné. Je založeno na etice charakteru. Tento přístup tvrdí, že existují základní principy úspěchu. Tyto principy nejsou specifické pro žádnou situaci. Jsou to hluboké, neměnné pravdy o světě. Pokud svůj vnitřní charakter sladíme s těmito pravidly, dosáhneme trvalých výsledků.
Jak toto paradigma funguje v praxi? Řekněme, že chcete šťastnější manželství. Etika osobnosti by vám poradila, abyste si osvojili nový styl komunikace nebo si vzali určitý druh dovolené. Naproti tomu charakterová etika vás nabádá, abyste na sobě pracovali. Říká, že se musíte stát takovým člověkem, který má dobré manželství, a to tak, že si vypěstujete charakter založený na zásadách, jako je spravedlnost, empatie a důvěra.
To se samozřejmě snáze řekne, než udělá. Pokud si chcete vytvořit vnitřní charakter založený na dobrých zásadách, musíte změnit způsob, jakým důsledně vnímáte svět kolem sebe a jak k němu přistupujete. Stručně řečeno, provedení změn založených na charakterovém paradigmatu vyžaduje, abyste si vypěstovali dobré návyky.

Převezměte proaktivní kontrolu nad svou reakcí na svět
Zde je jednoduchá otázka, která trápí vědce, filozofy i obyčejné lidi už po tisíciletí: Co vás dělá vámi?
Někteří tvrdí, že za vše může genetika – že náš život určuje evoluce člověka a naše DNA. Jiní poukazují na naše rodiče. Říkají, že záleží především na tom, kdo a jak nás vychoval. Jiní zase trvají na tom, že rozhodující je naše prostředí a bezprostřední okolnosti.
Pravdou je, že žádná z těchto odpovědí není dostačující. Všechny jsou příliš deterministické – to znamená, že říkají, že náš život je vydán na milost a nemilost vnějším vlivům. Vysoce efektivní lidé však mají ve zvyku přistupovat ke světu jinak. Uvědomují si, že sice nemůžeme mít pod kontrolou všechno, ale můžeme mít pod kontrolou sami sebe, což nás přivádí k našemu prvnímu návyku.
Jedním ze zásadních rozdílů mezi lidmi a ostatními živočichy je naše schopnost sebeuvědomění. Zvířata jsou do značné míry závislá na vnějších podnětech. Když se s něčím ve světě setkají, většinou reagují předem naprogramovaným způsobem. Naproti tomu lidé se mohou zastavit, přemýšlet a rozhodnout se, jak reagovat.
Když jste proaktivní, máte svobodu volby, jak se zapojit do okolního světa, a možnost určovat svůj vlastní osud. Můžete například nechat nečekaný déšť zhatit vaše plány na piknik. Nebo se můžete proaktivně zaměřit na pozitiva. Místo toho, abyste se trápili kvůli počasí, můžete svou energii nasměrovat k tomu, abyste si i přes bouřku užili čas s přáteli.

To funguje i za těch nejhorších okolností. Vzpomeňme na slavného psychiatra Viktora Frankla. Ten strávil druhou světovou válku zavřený v koncentračním táboře. Zatímco jeho trýznitelé určovali všechny jeho vnější podmínky, on si uvědomil, že stále ovládá své reakce. Místo aby ztratil naději, trávil každý den představami o lepší budoucnosti, v níž bude moci učit studenty, jak přežil hrůzy. Tato aktivní reakce mu dala sílu se z toho dostat a podpořila jeho pozdější kariéru pedagoga.
Cvičením můžete i vy posílit schopnost aktivně utvářet svou reakci na jakoukoli obtíž. Když narazíte na překážku v práci nebo v osobním životě, věnujte zvýšenou pozornost tomu, abyste zvážili svůj postup. Nepodléhejte okamžitě svým prvotním instinktům. Místo toho ustupte, zvažte základní příčiny problému a poté zaměřte svou energii na to, co můžete skutečně pozitivně ovlivnit.
Další zajímavé kapitoly z knihy:
- Každý úkol začněte požadovaným výsledkem
- Dávejte přednost prvnímu
- Vždy hledejte variantu, která je výhodná pro všechny
- Budujte pevnější vztahy tím, že budete druhým skutečně rozumět
- Vytvářejte silnou synergii podporou otevřené výměny nápadů
- Udělejte si čas na péči o sebe
Závěrečné shrnutí
Sebezdokonalování není o tom, že si zapamatujete řadu zkratek a triků, které fungují jen v určitých situacích. Nejsmysluplnějším způsobem, jak zlepšit svůj život a stát se efektivnějším, je vytvořit si pevné návyky založené na hlavních zásadách.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky