Někteří šéfové jsou dobří. Jiní se dobrými zdají být jen na první pohled a vy je můžete podle tohoto průvodce rozlišit, říká odborník na kulturu na pracovišti Tom Gimbel.
Gimbel, generální ředitel chicagské personální agentury LaSalle Network, říká, že typ šéfa, kterého máte – nebo kterým jste -, může mít velký vliv na kariérní úspěch vás nebo vašich zaměstnanců: Dobří šéfové mohou zaměstnancům pomoci růst a být v práci šťastní, zatímco špatní šéfové mohou z každodenních zkušeností udělat noční můru.
„Existuje takové rčení: „Lidé nastupují do firem, ale odcházejí od šéfů,“ říká Gimbel v rozhovoru pro CNBC Make It. „To není příliš daleko od pravdy.“
V průzkumu, který v lednu zveřejnila společnost GoodHire poskytující služby v oblasti prověřování zaměstnanců, uvedlo 82 % amerických zaměstnanců, že by potenciálně odešli z práce kvůli špatnému manažerovi.
Znalost prvních příznaků vás může uchránit před tím, abyste se do problémů vůbec dostali. Gimbel říká, že existuje sedm typů šéfů, přičemž jeden z nich je jednoznačně lepší než ostatní: zodpovědný, ale starostlivý šéf, který vás nutí k vysokým výkonům a zároveň se skutečně snaží podpořit vaši pohodu.

Zde je sedm typů šéfů podle Gimbela, od nejčastějších po nejméně časté:
Šéf drtič
Motivující šéf
Šéf duch
Narcistický šéf
Šéf, který chce být vaším přítelem
Odpovědný, ale starostlivý šéf
Šéf sopka
Šéf drtič
Šéf drtič neustále tvrdě pracuje, což může být rozhodně pozitivní. Může ve vás ale vyvolat pocit, že musíte podávat výkony na jeho úrovni a tempem, jinak „jste podprůměrní“, říká Gimbel. Nakonec tito šéfové nejsou nikdy spokojeni s tím, co dělají ostatní, dodává: Může se stát, že se budete přetěžovat, abyste splnili jejich nebetyčná očekávání, nebo budete čelit kritice za to, že neděláte dost.
Motivující šéf
Motivující šéf má některé skvělé vůdčí vlastnosti, poznamenává Gimbel: Povzbuzuje vás, když se vám nedaří, poplácá vás po zádech, když něco dokážete, a vždy vám nabídne podporu, když ji potřebujete. Jsou také optimističtí a vždy chtějí, abyste se na věc „dívali z té lepší stránky“, dodává.

To není špatné, ale neustálý optimismus a slova povzbuzení „mohou někdy trochu omrzet“, říká Gimbel. Motivující šéfové mohou někdy ztěžovat přiznání problémů nebo špatných zpráv, protože jsou tak pozitivní.
Šéf duch
Šéf duch vede velmi špatně, protože prostě nikdy není nablízku, říká Gimbel.
Obvykle nemají přehled o práci svého týmu a nejsou k dispozici, když je jejich zaměstnanci potřebují. Nemohou poskytnout užitečnou zpětnou vazbu, která by jejich tým nasměrovala správným směrem, což zaměstnancům ztěžuje orientaci v jejich práci.
Šéf duch může také poškodit kariérní růst svých zaměstnanců, protože jim nedokáže být mentorem, od kterého se mohou učit a hledat pomoc, dodává Gimbel.
Narcistický šéf
Narcistický šéf se podle Gimbela stará jen o sebe a o to, jak se cítí. Své jednání zakládají na tom, co jim přinese největší prospěch, a potřeby širšího týmu jsou pro ně až na druhém místě. V důsledku toho se jejich zaměstnanci pravděpodobně necítí být opečováváni.
Dalším určujícím faktorem je, že rádi dělají všechno jen pro sebe, dodává Gimbel: Rádi si pochlebují a přisvojují si zásluhy za dobré nápady nebo jiné úspěchy.

Šéf, který chce být vaším kamarádem
Šéf typu „want-to-be-your-BFF“ si cení toho, že ho ostatní mají rádi. Společenský život v práci jistě není špatný, ale Gimbel říká, že tito šéfové dávají přednost navazování přátelství před správným vedením a udržováním odpovědnosti týmu. Mohou odvádět vaši pozornost od práce a brzdit pokrok celého týmu, protože jim velmi záleží na tom, aby se stali „nejlepšími kamarády“ se všemi kolem sebe, říká.
Odpovědný, ale starostlivý šéf
Nejlepší šéfové vyvažují zodpovědnost a starostlivost, říká Gimbel: Dávají vám upřímnou zpětnou vazbu o vaší práci, ať už je dobrá nebo špatná, a vyzývají vás, abyste podávali co nejlepší výkony.
Dodává, že se také upřímně zajímají o své zaměstnance jako o lidské bytosti. To může zahrnovat pochopení, když má zaměstnanec těžký den nebo řeší osobní problém, a snaží se mu vyjít vstříc, jak nejlépe umí.
Najít takového šéfa nebo se jím stát je obtížné, protože jen velmi málo lidí dokonale splňuje všechny části této definice, říká Gimbel – ale šéfa, který se alespoň snaží tyto vlastnosti napodobovat, byste měli hledat nebo se jím snažit stát.

Šéf sopka
Šéf typu „sopka“ je podobný šéfovi typu „duch“, protože „se ve skutečnosti nezajímá o práci, kterou děláte“, a podle Gimbela vás nedokáže vést nebo vám na této cestě poradit.
Rozdíl: Podle Gimbela na zaměstnance „vybuchnou, prostě vybouchnou“, když nejsou spokojeni s úkolem nebo zadáním. Tito šéfové si neuvědomují, že je to z velké části jejich vina, když hotový úkol zdaleka neodpovídá jejich představám.
Naštěstí jsou tito šéfové nejméně častí, dodává. Vaše šance, že se s nimi setkáte – nebo se jimi stanete – je poměrně nízká.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky