Kdykoli se na titulní stránky novin dostanou zprávy o akciovém trhu, objeví se nová vlna spekulací o lidech, kteří pracují v zákulisí těchto tržních pohybů. Makléři a obchodníci na Wall Street zůstávají pro většinu lidí nepolapitelní. Ve skutečnosti mohou být stejně dobře čaroději za oponou se zvláštními schopnostmi ovlivňovat ekonomiku. A pro většinu lidí, kteří nikdy nenavštívili obchodní parket newyorské burzy (NYSE) nebo centrum manhattanské finanční čtvrti – osm bloků od východu na západ od Broadwaye po South Street na Manhattanu – může být Wall Street stejně dobře zemí Oz.
O obchodnících s cennými papíry a lidech zaměstnaných v bankách a hedgeových fondech na Wall Street panuje mnoho mylných představ. Všichni jsou to milionáři, kteří se procházejí po New Yorku v luxusních oblecích a s jistotou odhadují, jakým směrem se budou vyvíjet akcie, a přitom vydělávají velké peníze, že? Na těchto domněnkách je sice trochu pravdy, ale z velké části jde o mýty založené na mediálním obrazu lidí zaměstnaných ve finančním průmyslu. Zde je sedm nejčastějších mýtů o Wall Street.
Co obnáší být makléřem nebo obchodníkem?
Orientace na akciovém trhu je složitá a ne každý z něj vyjde s větším obnosem peněz, než když začínal. Prvním krokem k tomu, abyste se stali makléřem, je složit zkoušku Series 7 u Úřadu pro regulaci finančního průmyslu (FINRA).
Tato zkouška je považována za jednu z nejtěžších licenčních zkoušek, ale abyste uspěli na Wall Street, musíte mít alespoň znalosti a zkušenosti.
Mýtus č. 1: Všichni makléři vydělávají miliony

Průměrný makléř nevydělává ani zdaleka tolik milionů, kolik si obvykle představujeme. Ve skutečnosti někteří svou obchodní činností přicházejí o spoustu peněz. Většina společností vyplácí svým zaměstnancům základní plat plus provizi z uskutečněných obchodů. Noví obchodníci a stážisté si obvykle vydělají roční plat, než začnou získávat vhodnou klientelu. Čím více klientů si zamluví, tím nižší plat dostanou. To proto, že by měli vydělávat více na provizích.
Kolik ale mohou vydělat? Podle Úřadu pro statistiku práce (BLS) činil medián mzdy makléřů a dalších obchodních zástupců, kteří prodávají cenné papíry, komodity a další finanční služby, v roce 2020 64 770 USD. Nejnižších 10 % pracovníků v tomto oboru vydělávalo méně než 36 910 USD. Naopak 10 % nejlepších si vedlo mnohem lépe a pobíralo roční mzdu přes 208 000 USD.
Je třeba mít na paměti, že profesní život makléře je dlouhý. Mnozí z nich mají tendenci pracovat dlouho – více než tradičních 40 hodin týdně. To znamená, že mohou pracovat i po večerech a o víkendech. Pracovní doba se může lišit v závislosti na klientech, které obsluhují. A protože mohou obsluhovat klienty na mezinárodních trzích, někteří obchodníci mohou začínat svůj den před východem slunce nebo mohou pracovat přes noc.
Mýtus č. 2: Všichni makléři nosí formální oblečení
Když si představíte burzovního makléře, představíte si někoho v bílé košili s kravatou a v luxusním obleku? Skutečnost je taková, že mnoho obchodníků a makléřů by v davu nikdy nevyniklo. A jejich pracovní podmínky jsou méně okouzlující, než si myslíte. Mnozí z nich pracují v kancelářské kóji, tráví spoustu času na telefonu a nosí neformální oblečení. Je také pravda, že mnoho makléřů pracuje z domova – daleko od jakéhokoli obchodního parketu nebo firemní kanceláře.
Pokud si při představě makléře představíte oblek a kravatu, je to proto, že se předpokládá, že všichni, kdo pracují na Wall Street, jsou muži. Ačkoli je genderová nerovnost ve finančním odvětví stále velkým problémem, dlouholeté výzkumy ukazují, že některé obchodnice dosahují lepších výsledků než jejich mužské protějšky.
Analýza 2 800 investorů provedená Warwick Business School ukázala, že ženy mají v investování o 1,8 % lepší výsledky než muži. Studie sledovala investory a investorky prostřednictvím společnosti Barclays a jejich obchodní chování po dobu 36 měsíců. Studie ukázala, že roční výnosy z investic mužů byly v průměru o nepatrných 0,14 % vyšší než výkonnost indexu Financial Times Stock Exchange 100 (FTSE 100), zatímco roční výnosy investičních portfolií žen byly o 1,94 % vyšší.
Pokud těmto statistikám věnují pozornost ti správní lidé, je pravděpodobné, že budoucnost Wall Street bude zahrnovat mnohem více žen.
Mýtus č. 3: Makléři vždy překonávají trh

Někdy je snadné určit, jakým směrem se trh ubírá. Velmi často však není možné předpovědět, zda se akcie bude pohybovat nahoru nebo dolů. A obchodníci a makléři se neustále mýlí. Turbulence na akciovém trhu nechávají někdy i profesionály drbat se na hlavě. Prvky, které ovlivňují ocenění každé akcie, jsou složité.
Mnoho podílových fondů se zkušenými manažery bylo trhem poraženo, protože obchodování není věda. I když by někteří makléři rádi věřili, že zvládli matematický vzorec pro předpovídání výnosů, tyto vzorce se dlouhodobě neustále ukazují jako chybné, i když někdy vedou ke krátkodobému úspěchu.
Mýtus č. 4: Všichni makléři pracují v New Yorku
Přestože se Wall Street fyzicky nachází v New Yorku a New York je také všeobecně považován za světové hlavní město financí, burzovní makléři pracují všude. Ve městě, které je vám nejblíže, se pravděpodobně nachází obchodní kancelář. A je velmi pravděpodobné, že osoba, která provádí obchody pro vaši investiční společnost nebo banku, pracuje z domova.
Mýtus č. 5: Všichni makléři jsou bohatí a šťastní
Možná se domníváte, že finančníci, kteří vydělávají vysoké prémie, neustále pijí šampaňské a připíjejí si na dobrý život. Ve skutečnosti je život obchodníků a makléřů velmi stresující. Akciový trh může být nestálý, obchodování probíhá rychle a vytváří situaci pod tlakem a jakákoli ztráta může působit katastrofálně. A nezapomínejme na dlouhou pracovní dobu – zejména na začátku jejich profesní kariéry. Když jsou na trhu turbulence, mohou se promítnout i do osobního života makléřů a obchodníků.
Určité množství peněz sice zvyšuje štěstí, ale bohatství nezaručuje emocionální ani fyzické zdraví. Mnoho lidí, kteří pracují v oblasti financí, je z hlediska svého socioekonomického postavení v privilegovaném postavení, ale nároky jejich profese mohou mít dopad na jejich pohodu. S tím souhlasí i Komise pro cenné papíry (SEC). V článku zveřejněném na internetových stránkách SEC s názvem „Day Trading: Your Dollars at Risk“ se uvádí, že „denní obchodování je extrémně stresující a nákladná práce na plný úvazek“.
Mýtus č. 6: Všichni makléři pocházejí z bohatých rodin

Mnoho lidí se domnívá, že všichni burzovní makléři mají vzdělání a pocházejí z bohatých rodin se známostmi. Skutečnost je taková, že je možné se vypracovat na pozici obchodníka, pokud začínáte jako úředník. Navíc pokud máte bystrý smysl pro trh, nemusíte mít vysokoškolský titul, abyste mohli pracovat jako makléř.
Je zřejmé, že vzdělání, kontakty v oboru a rodinní příslušníci, kteří již pracují na Wall Street, jsou pro začínající makléře jasnou výhodou. Ale jakmile se dostanete mezi dveře, vaše úspěchy budou nejdůležitějším faktorem, který rozhodne o tom, jak daleko ve své kariéře postoupíte.
Mýtus č. 7: Makléři pouze uzavírají náhodné sázky
Wall Street není jako Las Vegas. K tomu, abyste mohli analyzovat a interpretovat složitosti finančních trhů, potřebujete velké znalosti o fungování domácí i mezinárodní ekonomiky. Makléři a obchodníci nikdy nevkládají náhodné sázky. Vše musí být pečlivě propočítáno s ohledem na zájmy klienta. Úspěšní obchodníci budou své předpovědi vždy zakládat na znalostech a zkušenostech z minulosti.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky