Generální ředitel společnosti Tesla a majitel Twitteru 5. února prozradil, že v posledních několika měsících nemohl spát kvůli výzvám, kterým čelí.
Vypadá to jako filmové déja vu.
V roce 2018 Elon Musk prozradil, že spí v továrně Tesly v Kalifornii, kde má automobilka největší potíže na světě s masovou výrobou sedanu Model 3, svého základního vozu.
Musk se pak v rozhovorech projevoval nevyzpytatelně. V podcastovém pořadu s kontroverzní celebritou Joem Roganem si v přímém přenosu zakouřil jointa.
„Uplynulý rok byl nejtěžším a nejbolestivějším rokem mé kariéry,“ řekl tehdy deníku New York Times. „Bylo to nesnesitelné.“
„Tohle není dobré“
Noviny poznamenaly, že se během rozhovoru několikrát dusil. Řekl, že vyčerpání si vybírá daň na jeho fyzickém zdraví.
„Vlastně to nebylo nic moc. Přišli za mnou přátelé, kteří jsou opravdu znepokojeni,“ řekl miliardář a prozradil, že v té době pracoval až 120 hodin.

„Byly doby, kdy jsem tři nebo čtyři dny neopustil továrnu – dny, kdy jsem nevyšel ven,“ řekl. „Bylo to opravdu na úkor toho, že jsem se vídal se svými dětmi. A setkávání s přáteli.“
V jiném rozhovoru z téhož roku Technokrál, jak se mu říká v Tesle (TSLA) – Get Free Report, tvrdil, že „nikdo by neměl věnovat tolik hodin práci“. „To není dobré. Bylo to velmi bolestivé. Bolí mě z toho mozek i srdce,“ dodal.
O něco více než čtyři roky později se zdá, že se stejný scénář opakuje. Technologický magnát právě prozradil, že posledních několik měsíců bylo „extrémně těžkých“.
„Poslední 3 měsíce byly extrémně těžké, protože jsem musel zachránit Twitter před bankrotem a zároveň plnit zásadní povinnosti ve společnostech Tesla & SpaceX,“ napsal miliardář 5. února jako komentář článku deníku Wall Street Journal, který je kronikou jeho problémů. „Nikomu bych tu bolest nepřál.“
„Twitter stále čelí výzvám, ale nyní má tendenci se dostat na hranici rentability, pokud v tom budeme pokračovat.“
Musk pak udělal to, co dělá jen zřídka: požádal všechny o podporu.
„Veřejné podpory si velmi vážíme!“
Od konce října a dokončení akvizice Twitteru se miliardář angažoval v pěti velkých společnostech. Tři z nich – Tesla, SpaceX a Twitter – hrají ve svých oborech činnosti vysoce symbolickou roli. Další dvě společnosti jsou Neuralink a The Boring Company.
Ocitl se tak před několika výzvami, které musel překonat. Tou úplně první je co nejdříve zajistit ziskovost Twitteru, protože se kvůli financování transakce, která ho stála 44 miliard dolarů, zadlužil ve výši 13 miliard dolarů.

Kromě řízení těchto společností musel Musk čelit také dvěma občanskoprávním soudním řízením, v nichž vypovídal. V jednom z procesů ho investoři společnosti Tesla obvinili z podvodu kvůli tweetům z roku 2018, v nichž tvrdil, že si zajistil finanční prostředky na převedení společnosti Tesla do soukromého vlastnictví. V tomto případě byl 3. února porotou zproštěn viny. Druhá žaloba se týká velkorysého balíčku odměn, který mu společnost Tesla poskytla. Na verdikt v tomto případě se stále čeká.
Žonglovat mezi procesy a zároveň realizovat všechny projekty svých společností by bylo pro mnohé podnikatele téměř nemožné, pro Muska však ano.
Abychom pochopili fyzické a morální vyčerpání, v němž se miliardář nachází, je třeba nahlédnout do jeho rozvrhu, který před několika dny prozradil. A ten ukazuje, že Musk pracuje nepřetržitě už několik měsíců.
„Pracuji celý den, pak jdu domů & hraji pracovní simulátor,“ prozradil 27. ledna.
O dva dny dříve jeden z jeho fanoušků shrnul jeden z jeho posledních dnů.
„Ráno – účast na soudu. Večer- akce v továrně Tesla Nevada. Večer- Pracoval s týmem Tesla A.I. až do pozdních nočních hodin. #Respect @elonmusk,“ napsal uživatel Twitteru 25. ledna.
„A pak byl v centrále Twitteru po půlnoci. Velmi dlouhý den,“ reagoval miliardář.
Uživatelé Twitteru jsou tak zvyklí, že podnikatel zveřejňuje zprávy pozdě v noci nebo brzy ráno.

„Právě jsem si prohlížel beta verzi výroby Cybertrucku. Je to neuvěřitelné,“ napsal Musk na Twitteru 1. února ve 12:36 hodin.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky