I když se nerovnost v bohatství v celé zemi mírně snižuje, podle nové zprávy se rozdíly v nejdůležitějším technologickém centru stále zvětšují a dosahují „nejvyššího rozdílu v bohatství v zemi“.
Podle nové zprávy má osm miliardářů větší majetek než 50 % domácností v Silicon Valley, tedy téměř půl milionu lidí.
Zatímco v roce 2021 se rozdíl v bohatství celostátně snížil asi o 3 %, v regionu, kde technologické společnosti pomohly v posledních letech vytvořit vlnu milionářů a miliardářů, se podle nejnovějšího Indexu Silicon Valley zvýšil o 5 %.
„Máme nejvyšší rozdíl v bohatství v zemi,“ řekl Russell Hancock, generální ředitel společnosti Joint Venture Silicon Valley, která index sestavuje. „V Silicon Valley je 85 miliardářů, což je třetí největší koncentrace na světě po New Yorku a Hongkongu.“

Stačí osm těchto miliardářů, aby se jejich bohatství vyrovnalo bohatství dolní poloviny obyvatel Silicon Valley, přičemž bohatství sedmi z osmi jmen pochází z oblasti technologií. Jsou to spoluzakladatelé společnosti Google (GOOG) Larry Page a Sergey Brin a Eric Schmidt, dlouholetý šéf společnosti Google. Dále je zde ze společnost Meta Platforms Inc. (META) generální ředitel Mark Zuckerberg, generální ředitel Jensen Huang z Nvidia Corp. (NVDA) , spoluzakladatel WhatsApp Jan Koum a Laurene Powell Jobsová, která byla provdaná za spoluzakladatele společnosti Apple Steva Jobse (AAPL). Osmou osobou je finanční gigant Charles Schwab, který založil společnost Charles Schwab Corp. (SCHW).
Podle údajů časopisu Forbes z prosince 2022, které analyzovala Rachel Massarová, ředitelka výzkumu Institutu pro regionální studie Joint Venture Silicon Valley, činí celkový majetek těchto osmi jmen – který zahrnuje hotovost, nemovitosti a investice v celkové výši nejméně 10 miliard dolarů u každého z nich – 260 miliard dolarů.

Společnost Joint Venture každoročně vydává Index Silicon Valley, který ukazuje teplotu regionu prostřednictvím různých datových souborů. Letos se index podíval na nerovnost bohatství v regionu, přičemž poprvé byly zahrnuty i domácnosti s velmi vysokým majetkem.
Index poskytuje další důkaz, že pandemie koronaviru učinila bohaté bohatšími. Ze zprávy: „Zejména od začátku období oživení po Velké recesi v roce 2010 – a ještě zhoršené nárůstem rozdílu v bohatství během prvních dvou let pandemie – se nerovnost v bohatství v Silicon Valley ještě více prohloubila; v roce 2022 vlastnilo 10 % nejbohatších domácností 66 % bohatství.“
Mezi obyvateli Silicon Valley bylo také 22 dalších osob, většinou z technologického průmyslu, jejichž celkové bohatství bylo odhadnuto na 1 až 10 miliard dolarů, dohromady tedy 63 miliard dolarů. Patří mezi ně rizikový kapitalista John Doerr, Intel Corp. (INTC) spoluzakladatel Gordon Moore a realitní magnát John Sobrato.

Mezi další výrazné příklady rostoucího rozdílu v bohatství v regionu patří např:
Ze 163 000 milionářských domácností v Silicon Valley (domácnosti s investovatelným majetkem vyšším než 1 milion dolarů) má přibližně 8 300 domácností více než 10 milionů dolarů.
Na druhé straně má podle Hancocka asi 220 000 domácností v Silicon Valley na bankovních účtech méně než 5 000 dolarů.
Téměř třetina, tedy 28 %, domácností „nevydělávala dostatek peněz na to, aby mohla uspokojit své nejzákladnější potřeby bez veřejné nebo soukromé/neformální pomoci“.
Dvaačtyřicet procent dětí v okresech Santa Clara a San Mateo žije v domácnostech, které nejsou soběstačné, což znamená, že potřebují státní, církevní nebo jiný druh pomoci.
Přibližně 2 % domácností v Silicon Valley, tedy asi 22 000, nemá bankovní účet.
Odliv obyvatel ze Silicon Valley smazal populační přírůstky z minulého desetiletí
Od začátku pandemie opustilo technologické centrum zhruba 90 000 obyvatel, čímž se počet obyvatel vrátil na úroveň z roku 2013, ale v loňském roce se úbytek zmírnil, protože do města začali opět přicházet noví přistěhovalci ze zahraničí.
Podle výroční zprávy, která uvádí, že zpomalující se „exodus“ vrátil počet obyvatel technologického centra na úroveň roku 2013, opustilo Silicon Valley během prvních dvou let pandemie COVID-19 více než 90 000 lidí.

Od července 2021 do června 2022 se z regionu odstěhovalo celkem 43 800 obyvatel, což je čtvrtý rok po sobě, kdy se celková populace regionu zmenšila, a druhý rok, kdy čistá domácí migrace přesáhla 40 000, uvádí Silicon Valley Index. Každoroční pohled na zdraví regionu ukázal, že ceny bydlení a počet pracovních míst v loňském roce nadále rostly, i když se počet lidí v regionu vrátil na úroveň, která nebyla zaznamenána od doby, kdy Google Glass ještě měly šanci stát se další velkou věcí.
„Ano, dochází k odlivu obyvatel,“ řekl Russell Hancock, výkonný ředitel Joint Venture Silicon Valley, na brífinku k nejnovější zprávě své skupiny. „Děje se to.“
Na pozadí zpráv o exodu, které se objevily již dříve v rámci pandemie COVID-19, index Silicon Valley příliš velký úbytek populace neprokázal. S větším množstvím údajů však nyní existuje jasnější obraz o poklesu populace v regionu, zejména pokud jde o dopady pandemie, která zvýšila úmrtnost a snížila míru imigrace ze zámoří, ačkoli oba tyto problémy se ve druhém roce snížily.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky