Americká ekonomika vytvořila v červnu asi 224.000 pracovních míst, což je nejvíce za pět měsíců a mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti se zvýšila o 0,1 procentního bodu na 3,7 procenta, mzdy pak vzrostly pouze o 0,2 procenta. Oznámilo to americké ministerstvo práce. Futures na americké akcie v reakci prohloubily ztráty, neboť příznivá data nedávají americké centrální bance (Fed) tolik důvodů ke snížení úrokových sazeb.

Ačkoliv tvorba pracovních míst v červnu silně oživila, mírný růst mezd a rostoucí důkazy zpomalování ekonomiky dávají podle analytiků Fedu přesto dost důvodů k tomu, aby základní sazby snížil. Fed už v červnu naznačil, že by mohl snížit úroky už tento měsíc, a to kvůli nízké inflaci a rostoucím rizikům kvůli eskalaci obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že v červnu vzniklo zhruba 160.000 pracovních míst. Za předchozí dva měsíce však ministerstvo práce zpřesnilo počet nově vzniklých míst směrem dolů, za oba měsíce to je o 11.000.

Za první pololetí vzniklo v průměru měsíčně 172.000 pracovních míst. V loňském roce to přitom bylo v průměru 223.000 míst. Tempo růstu nových pracovních míst však zůstává nad úrovní 100.000, která je nutná k tomu, aby zaměstnanost udržela krok s růstem populace v produktivním věku.

Zpomaluje nicméně tempo růstu mezd – ještě na konci loňského roku mzdy rostly nejrychleji za posledních deset let. To naznačuje mírnější inflaci. Průměrná hodinová mzda se zvýšila v červnu o 0,2 procenta po květnovém růstu o 0,3 procenta. Meziročně již druhý měsíc za sebou mzdy rostly o 3,1 procenta.

Za růstem míry nezaměstnanosti stála skutečnost, že na pracovní trh vstoupilo více lidí. V minulosti přispělo ke snížení míry nezaměstnanosti i to, že někteří lidé opustili trh a přestali si hledat práci. Širší ukazatel nezaměstnanosti, který zahrnuje i osoby které chtějí pracovat, ale přestali se hlásit na úřadech, nebo ty, které pracují pouze na částečný úvazek, protože nemohou najít práci na plný úvazek, se zvýšila na 7,2 procenta z květnových 7,1 procenta.

Najímání zaměstnanců se v červnu zotavilo ve všech sektorech. Pouze maloobchod zaznamenal pokles, a to pátý měsíc za sebou. Ve zpracovatelském sektoru se počet pracovních míst zvýšil zhruba o 17.000, ve stavebnictví o 21.000.