Sazba proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu se od října sníží na dvě procenta ze současných 2,25 procenta. Dnes o tom rozhodla bankovní rada České národní banky (ČNB). Bankovní rada rozhodla o uvolnění podmínek s ohledem na postupné snižování cyklických systémových rizik v bilancích bankovního sektoru, uvedla v tiskové zprávě mluvčí centrální banky Petra Krmelová.
„Bankovní rada při svém rozhodnutí vzala v úvahu současnou pozici české ekonomiky ve finančním cyklu, rozsah nahromaděných úvěrových rizik v bilanci bankovního sektoru a vývoj jeho zranitelnosti,“ uvedla Krmelová.
ČNB rozhodla o snížení sazby proticyklické kapitálové rezervy podruhé v řadě. Na červnovém jednání ji poprvé snížila o čtvrt procentního bodu s platností od července, nyní tento krok zopakovala. Členka bankovní rady Karina Kubelková v červnu uvedla, že centrální banka je připravena sazbu rezervy dál snižovat, pokud bude pokračovat trend odeznívání cyklických rizik v bankovním sektoru.
Rezervu mají banky i další úvěrové instituce vytvářet jako ochranu proti rizikům, která plynou z nadměrného růstu úvěrů. V době růstu úvěrů by měly rezervu vytvářet, naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Vytváření rezervy se může projevit zpomalením růstu úvěrů, zejména těch rizikovějších.

Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry. ČNB stanovuje sazbu této rezervy čtvrtletně, o jejím zvýšení rozhoduje zpravidla s ročním předstihem. O rozpuštění rezervy může centrální banka rozhodnout s okamžitou platností.
Proticyklickou kapitálovou rezervu zavedla evropská směrnice CRD IV jako nástroj pro zvýšení odolnosti finančního systému. ČNB sazbu rezervy poprvé vyhlásila na podzim 2014.
Personalisté: Firmám chybí hlavně dělníci, skladníci, řemeslníci či řidiči
Na českém trhu práce chybí zejména dělníci ve výrobě a stavebnictví, skladníci, řemeslníci, řidiči nákladních vozidel a hromadné přepravy, technici a mechanici, vyplývá z ankety ČTK mezi personalisty. Ti upozorňují také na nedostatek lékařů, zdravotnického personálu, učitelů či kuchařů. Za urgentní považují také málo uchazečů o práci v IT, jako jsou programátoři, pracovníci v kybernetické bezpečnosti, datové analýze či projektovém řízení.
Největší poptávka zaměstnavatelů je po technicky orientovaných pracovnících, jako jsou kovodělníci nebo strojírenští dělníci, řekl ČTK mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Chybí podle něj řemeslníci, firmy postrádají ale i pekaře, cukráře, kuchaře, řezníky, švadleny, ošetřovatele skotu. Trvá vysoká poptávka po skladnících a řidičích, například vysokozdvižných vozíků či nákladních vozidel.
Nedostatek zaměstnanců se stal podle Dira vedle nadměrné administrativy hlavní překážkou rozvoje podnikání. Firmy musí odmítat zakázky, stát přichází o desítky miliard korun, které by mohl vybrat na odvodech a daních, dodal.
V Praze a Středočeském kraji podle průzkumu Grafton Recruitment nejvíce chybí uchazeči v oborech IT a elektro, dále kvalitáři. Na Ostravsku nejvíc chybí elektrikáři, svářeči, seřizovači, ale i SAP konzultanti, IT developeři a inženýři kvality. Na Vysočině je nedostatek obráběčů CNC strojů, PLC programátorů a elektrikářů, na Budějovicku je problém najít pracovníky do IT, ale i technology, účetní a elektrikáře. Na Ústecku bojují zaměstnavatelé o uchazeče na dělnické a manuální profese. V Libereckém kraji akutně chybí svářeči a elektrikáři, u těchto pozic se objevují náborové příspěvky až 100.000 Kč.

„V IT oblasti patří mezi dlouhodobě poptávané profese vývojář softwaru, pozorujeme rostoucí zájem o odborníky, kteří ovládají programovací jazyk Python. Vzhledem k aktuálním trendům a vzestupu umělé inteligence jsou žádaní experti na tuto oblast,“ upozornila šéfka marketingu Hays Kristýna Králová.
Další oblastí typickou vysokou poptávkou je podle ní strojírenství, kde přetrvává vysoká poptávka opět v oblasti vývoje, zejména v automobilovém průmyslu a přidružených oborech. „Třetí z oblastí s vysokou poptávkou je sektor účetnictví, kde mezi nejžádanější a zároveň jeden z nejvíce nedostatkových profilů patří hlavní či senior účetní se znalostí anglického jazyka,“ dodala.
Ve starší generaci jsou zastoupeny více řemeslné profese, o které klesá zájem mezi mladými lidmi, uvedl šéf marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát. V důsledku technologické revoluce vznikají podle něj neustále nové profese, jiné zanikají a náplň většiny profesí se proměňuje, takže lidé si musí neustále osvojovat nové dovednosti. Lidé již nechtějí dělat těžkou práci ve výrobě, a navíc třeba na směny. U manuálních prací tak rostou mzdy nejrychleji, protože se firmy musí více snažit, aby nalákaly více lidí, dodal.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky