Ropa poroste již třetí týden díky dobrým ekonomickým údajům z Číny
Ceny ropy v pátek vzrostly a mají nakročeno ke třetímu týdennímu růstu, protože lepší než očekávané údaje o čínské ekonomice a zprávy o rekordní spotřebě ropy podpořily názor, že poptávka v druhé největší světové zemi, která je spotřebitelem ropy, bude i nadále růst.
Futures na ropu Brent vzrostly o 62 centů, tj. 0,7 %, na 94,32 USD, zatímco americká ropa West Texas Intermediate (WTI) vzrostla o 71 centů, tj. 0,8 %, na 90,87 USD.
Oba benchmarky byly přibližně o 4 % výše než před týdnem.
Průmyslová výroba a maloobchodní tržby v Číně rostly v srpnu rychleji, než se očekávalo, což naznačuje, že se zotavování druhé největší ekonomiky světa z pandemie COVID-19 stabilizuje.
V pátek zveřejněné údaje Národního úřadu rovněž ukázaly, že zpracování ropy v rafineriích v srpnu vzrostlo na rekordních 64,69 mil. tun, což je o 19,6 % více než před rokem a odpovídá 15,23 mil. barelů denně (bpd).
Propustnost rafinerií prudce vzrostla, protože čínští zpracovatelé udržovali vysoké tempo výroby, aby uspokojili poptávku po letních cestách a využili posilující marže pro vývoz asijským spotřebitelům.
„Sázky na ropu se stávají oblíbeným obchodem na Wall Street. Nikdo nepochybuje o tom, že rozhodnutí OPEC+ (zemí produkujících ropu) z konce minulého měsíce udrží trh s ropou ve čtvrtém čtvrtletí velmi napjatý,“ uvedl analytik Edward Moya ze společnosti OANDA.
K rekordním hodnotám rafinací v Číně dochází v době, kdy snižování produkce ze strany hlavních producentů Ruska a Saúdské Arábie zvyšuje obavy o nabídku. Obavy z nabídky vyhnaly ropu Brent i WTI na nejvyšší hodnoty od listopadu.
Mezinárodní energetická agentura tento týden uvedla, že očekává, že prodloužené omezení těžby ropy ze strany Saúdské Arábie a Ruska povede k deficitu na trhu až do čtvrtého čtvrtletí.
Zlato roste s pauzou Fedu na dohled, měď roste díky čínským stimulům
Ceny zlata v pátečním asijském obchodování rostly, protože trhy sázely na to, že Federální rezervní systém ponechá úrokové sazby ve hře i přes nedávné zvýšení inflace, zatímco ceny mědi rostly díky dalším stimulačním opatřením ze strany hlavního dovozce Číny.

Údaje zveřejněné tento týden ukázaly, že spotřebitelská a výrobní inflace v USA do srpna vzrostla více, než se očekávalo. Toto zvýšení však nebylo dostatečné k tomu, aby přesvědčilo obchodníky, že Federální rezervní systém na svém zasedání příští týden dále zvýší sazby.
Zatímco zlato z této představy těžilo, další zisky žlutého kovu brzdila dolarová rallye, když zelená bankovka ve čtvrtek vystoupala na šestiměsíční maxima.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 1 916,80 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly o 0,3 % na 1 938,35 USD za unci. Oba instrumenty měly přesto uzavřít týden mírně níže.
Spotové zlato testuje podporu 1 900 USD, protože dolar prudce roste
Přestože v posledních seancích zaznamenaly určité zisky, ceny zlata stále zůstávají pod tlakem obav z vyšších amerických úrokových sazeb. Spotové ceny zlata se ve čtvrtek přiblížily k prolomení hranice 1 900 USD za unci, než své ztráty obnovily.
Hlavním zdrojem tohoto tlaku bylo posílení dolaru a výnosů státních dluhopisů, protože trhy hledaly lepší výnosy zelených bankovek a státních dluhopisů.
Očekává se, že Fed příští týden ponechá sazby v platnosti, trhy si však nejsou jisté ani tím, jak bude vypadat výhled banky ohledně sazeb vzhledem k nedávnému zvýšení inflace.
Všeobecně se očekává, že centrální banka bude držet sazby na vyšší úrovni delší dobu, přičemž snížení sazeb se předpokládá až v polovině roku 2024. Nedávné zvýšení inflace také zvýšilo možnost ještě jednoho zvýšení sazeb v letošním roce.

Rostoucí úrokové sazby nevěstí pro zlato nic dobrého, vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investování do nevýnosových aktiv. Tento obchod spolu se známkami odolnosti americké ekonomiky v uplynulém roce do značné míry odčerpal poptávku po zlatě.
Měď roste díky optimismu v Číně, čeká ji nárazový týden
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pátek vzrostly na desetidenní maximum, k čemuž přispěly především některé pozitivní ekonomické údaje a další stimulační opatření ze strany hlavního dovozce Číny.
Futures na měď vyskočily o 0,8 % na 3,8492 USD za libru a byly rovněž nastaveny na 3,5% týdenní růst.
Páteční údaje ukázaly, že čínská průmyslová výroba a maloobchodní tržby v srpnu vzrostly více, než se očekávalo, což ukazuje určitou odolnost největšího světového dovozce mědi. Očekává se, že posílení průmyslové aktivity bude v zemi podněcovat větší poptávku po mědi.
Pozitivní údaje přišly pouhý den poté, co Čínská lidová banka snížila povinné minimální rezervy pro místní banky, čímž uvolnila více likvidity na podporu zpomalujícího se hospodářského oživení.
Další ukazatele však ukázaly, že velké části čínské ekonomiky jsou stále pod tlakem. Investice do fixních aktiv, které představují kapitálové výdaje podniků, vzrostly v srpnu méně, než se očekávalo, zatímco ceny domů klesaly již desátý měsíc v řadě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky