Ropa roste díky obavám o dodávky a oživení poptávky v Číně
Ceny ropy v pondělí rostly již třetí seanci v řadě, k čemuž přispěly prognózy prohlubujícího se deficitu nabídky ve čtvrtém čtvrtletí poté, co Saúdská Arábie a Rusko prodloužily škrty, a optimismus ohledně oživení poptávky v Číně.
Futures na ropu Brent vzrostly o 71 centů, tj. o 0,8 %, na 94,64 USD za barel, zatímco futures na americkou ropu West Texas Intermediate byly na 91,55 USD za barel, tj. o 78 centů, tj. o 0,9 %.
„Stimulační politika Číny, odolné ekonomické údaje USA a pokračující snižování produkce ze strany OPEC+ jsou býčí faktory, které podporují růstový pohyb na trhu s ropou,“ uvedla analytička společnosti CMC Markets (LON:CMCX) Tina Tengová s odkazem na snížení míry rezerv, které minulý týden provedla čínská centrální banka s cílem zvýšit likviditu a podpořit ekonomiku země.
Obchodníci budou tento týden sledovat rozhodnutí a komentáře centrálních bank, včetně amerického Federálního rezervního systému, týkající se politiky úrokových sazeb a také klíčové ekonomické údaje z Číny.
Ropa Brent a WTI rostly tři týdny po sobě a dotkly se nejvyšších úrovní od listopadu a jsou na cestě k největšímu čtvrtletnímu růstu od ruské invaze na Ukrajinu v prvním čtvrtletí roku 2022.
Saúdské a ruské snížení těžby by mohlo ve čtvrtém čtvrtletí přivést trh do deficitu 2 miliony barelů denně (bpd) a následné snížení zásob by mohlo trh vystavit dalšímu nárůstu cen v roce 2024, uvedli analytici ANZ ve své poznámce.
Saúdská Arábie a Rusko v rámci plánů skupiny OPEC+ prodloužily snížení dodávek do konce roku. Čínské rafinérie rovněž zvýšily produkci, a to díky vysokým exportním maržím.

„Zdá se, že ceny snadno najdou domov nad úrovní 90 dolarů za barel, což znamená, že pozornost by se mohla přesunout na výhled poptávky ze strany dvou největších světových ekonomik,“ uvedl Edward Moya, analytik společnosti OANDA.
Podle ANZ je růst globální poptávky po ropě na cestě k dosažení 2,1 milionu barelů denně, což je v souladu s prognózami Mezinárodní agentury pro energii a Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).
Ceny zlata rostou se zasedáním Fedu, v centru pozornosti je pře vlády
Ceny zlata v pondělí vzrostly, protože trhy vsadily na to, že Federální rezervní systém tento týden ponechá úrokové sazby na stejné úrovni, zatímco rostoucí obavy z uzavření americké vlády podnítily poptávku po některých bezpečných přístavech.
Žlutý kov v posledních seancích zaznamenal určité zisky, protože silné údaje o inflaci a ekonomické aktivitě nepřesvědčily trhy o tom, že se blíží zvýšení úrokových sazeb v USA. Zisky však byly také omezené, protože dolar se v důsledku těchto údajů vyhoupl na šestiměsíční maxima.
Očekává se také, že ceny kovů zaznamenají určitou poptávku po bezpečném přístavu v souvislosti s obavami z uzavření americké vlády, protože vrcholní republikánští zákonodárci se přou o výdaje na obranu a širší škrty ve fiskálních výdajích.
Zákonodárci mají přibližně dva týdny na to, aby schválili nový zákon o výdajích a odvrátili shutdown.
Historicky však zlato během minulých shutdownů zaznamenalo jen malé zisky. Shutdown v letech 2018-2019 – což byl nejdelší vládní shutdown v historii – vyvolal za 35 dní nárůst ceny zlata pouze o 20 dolarů.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 1 929,32 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly o 0,2 % na 1 950,15 USD za unci. Oba instrumenty si minulý týden připsaly 0,3% zisk.

Fed se chystá držet, ale vyšší inflace vyvolá jestřábí výhled
Všeobecně se očekává, že Federální rezervní systém na závěr dvoudenního zasedání ve středu ponechá úrokové sazby na stávající úrovni.
Trhy však zůstávají opatrné, pokud jde o výhled centrální banky, vzhledem k tomu, že nedávné zvýšení inflace a odolnost americké ekonomiky jí dávají větší prostor pro další zvyšování úrokových sazeb.
Bez ohledu na další zvýšení se všeobecně očekává, že Fed bude držet sazby na více než dvacetiletých maximech nejméně do poloviny roku 2024. Tento trend v uplynulém roce silně zatížil ceny kovů a pravděpodobně omezí jakýkoli výraznější růst žlutého kovu.
Rostoucí úrokové sazby zvyšují oportunitní náklady investic do nevýnosových aktiv, což představuje pro trhy s kovy slabý výhled.
Kromě Fedu jsou tento týden na programu také rozhodnutí centrálních bank v Číně, Velké Británii a Japonsku, i když se očekává, že úrokové sazby zvýší pouze Bank of England.
Měď na pozadí obnovené nervozity z Číny beze změny
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pondělí příliš nepohnuly v důsledku obnovených obav z hlavního dovozce Číny, zejména z jejího trhu s nemovitostmi.
Futures na měď se ustálily na úrovni 3,7953 USD za libru poté, co minulý týden posílily o více než 2 %.
Zatímco nedávné ekonomické ukazatele ukázaly určité známky oživení v největším světovém dovozci mědi, čínský trh s nemovitostmi čelí tento týden nové zkoušce v souvislosti s dalšími splátkami dluhopisů ohroženého developera Country Garden Holdings (HK:2007).
Čínské úřady také zadržely zaměstnance jednotky správy majetku společnosti China Evergrande Group (HK:3333), což vyvolalo obavy z obnovení vládní kontroly vůči sektoru nemovitostí.
Všeobecně se očekává, že Čínská lidová banka ponechá tuto středu své základní úrokové sazby z úvěrů na rekordně nízké úrovni, protože se snaží podpořit hospodářský růst. Navzdory stimulačním opatřením však výhled pro čínský trh s nemovitostmi, který je klíčovou hnací silou poptávky po mědi, zůstává do značné míry pochmurný.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky