Klíčové body
- Silné výsledky Nvidia za druhé čtvrtletí podpořily růst asijských akcií a amerických futures
- Polovodičové společnosti na Asijských trzích prosperují díky výkonu společnosti Nvidia
- Japonské, tchajwanské a korejské trhy rostou, zatímco čínské technologické akcie klesají kvůli cenové válce
Futures na americké akcie zaznamenaly růst a asijské akcie těží z optimistických výsledků společnosti Nvidia Corp, které pozitivně potvrdily globální boom umělé inteligence. Obří americký výrobce čipů oznámil, že jeho tržby za druhé čtvrtletí se zaokrouhlí na přibližně 28 miliard USD, čímž překonal odhady analytiků. Spolu s těmito slibnými čísly společnost také uvedla rozdělení akcií 10 ku 1 a zvýšila čtvrtletní dividendu o 150 % na 10 centů na akcii. Po skončení jejich obchodování tyto povzbudivé výsledky vyhnaly akcie společnosti Nvidia až o 7 % výše.
Asijské akcie zaznamenaly rozsáhlý růst v návaznosti na zisky výrobců polovodičů na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji a Japonsku. Monitor Bloomberg pro výrobce čipů zaznamenal skok o 1,9 %, přičemž si vzal příklad z výsledků společnosti Nvidia. Podle Rajata Agarwala, asijského stratéga společnosti Societe Generale SA v Bengalúru, se ukazatele ze zprávy o výsledcích společnosti Nvidia ukázaly jako povzbuzující pro asijský trh polovodičů. “Prodlužuje to příběh růstu a rozptyluje jakékoli obavy ze zpomalení asijských výrobců čipů,” řekl Agarwal.
Japonské akciové benchmarky předčily v ziscích ostatní asijské trhy a růst zaznamenaly také tchajwanské a korejské trhy. Indexy v Austrálii, Číně a Hongkongu však zaznamenaly pokles. Spolu s růstem podpořeným společností Nvidia těžily korejské akcie z ujištění guvernéra centrální banky Rhee Chang Yonga, že v současné době existuje omezený potenciál pro zvýšení úrokových sazeb, a to v návaznosti na rozhodnutí Bank of Korea ponechat svou primární úrokovou sazbu beze změny.
Naopak největší přítěží regionu se staly čínské akcie, jejichž technologický sektor vedl pokles. Míra technologických akcií kótovaných v Hongkongu klesla v souvislosti s rozpoutanou cenovou válkou mezi technologickými giganty Alibaba Group Holding Ltd. a Tencent Holdings Ltd. kvůli cloudovým službám.
V asijské seanci zůstaly státní dluhopisy relativně stabilní. Dvouleté výnosy citlivé na politiku zaznamenaly mírný nárůst o čtyři bazické body poté, co zápis ze zasedání Federálního rezervního systému ukázal, že úředníci se snižováním sazeb nespěchají. Zápis ze zasedání zdůraznil rozšířenou předpověď dlouhodobého zvyšování sazeb, což by podle Xin-Yao Nga, investičního ředitele ze společnosti Abrdn, mělo negativní dopad na většinu asijských měn, a tedy i na kapitálové trhy. “Je to měnový efekt,” říká Ng.
Z měnového hlediska se dolar ve srovnání se všemi svými protějšky propadl, čímž umazal část svých středečních zisků. Jen se téměř nezměnil poté, co na začátku asijského obchodování klesl na dubnové minimum. Čínská lidová banka snížila fixing jüanu na rekordně nízkou úroveň za leden.
Novozélandský dolar rostl poté, co guvernér rezervní banky Adrian Orr prohlásil, že centrální banka neplánuje riskovat nárůst inflačních očekávání.
Odhalení ve zprávách o výnosech amerických technologických firem za první čtvrtletí patřilo k nejživějším, přičemž revize v technologickém segmentu trhu předčily ostatní tržní sektory. Solita Marcelliová ze společnosti UBS Global Wealth Management k těmto zprávám poznamenala: “Zůstáváme pozitivně naladěni na trend umělé inteligence a vzhledem k výhodným tržním pozicím nadále upřednostňujeme velké technologické společnosti.”
Jižní Korea představila pobídkový plán v hodnotě 19 miliard dolarů na posílení svého odvětví čipů, který poskytuje výhody společnostem Samsung Electronics Co. a SK Hynix Inc. v jejich boji o udržení náskoku v rychle se měnícím odvětví.
Mezitím zlato po zveřejnění zápisu z jednání Federálního rezervního systému již druhý den klesalo, což vedlo k jeho středečnímu poklesu o 1,7 %. West Texas Intermediate rovněž oslabil, což znamenalo jeho čtvrté denní snížení. Ceny mědi klesly po známkách slábnoucí poptávky.
Souhrnně lze říci, že globální technologické zisky zaznamenávají značný růst, v čele s polovodičovým sektorem. V důsledku toho si společnosti z oblasti umělé inteligence, jako je například Nvidia, nadále udržují dominantní postavení na trhu. Technologický průmysl má však své výzvy v podobě rostoucí konkurence a pokračujících výkyvů na trhu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky