Klíčové body
- Altrove získal 3,7 milionu eur na urychlení vývoje nových materiálů
- Společnost používá umělou inteligenci k předpovídání a testování nových materiálů
- Altrove se zaměřuje na anorganické materiály a prvky vzácných zemin
A nový francouzský startup s názvem Altrove hodlá v tomto inovačním cyklu sehrát svou roli.
Tento startup zaměřený na technologie již získal 3,7 milionu eur
Pokud se zajímáte o vývoj nových materiálů, možná jste si všimli, že několik týmů se podělilo s výzkumnou komunitou o důležité objevy, pokud jde o předpovídání materiálů.
„Z historického hlediska za posledních 50 let výzkum a vývoj při hledání nových materiálů postupoval velmi pomalu,“ uvedl pro TechCrunch spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Altrove Thibaud Martin.
Docházelo k několika překážkám. A důležitým z nich byl výchozí bod – jak lze předpovědět, zda mohou teoreticky existovat materiály vyrobené z několika málo prvků?
Když sestavíte dva různé chemické prvky, existují desítky tisíc možností. Když chcete pracovat se třemi různými prvky, existují desítky tisíc kombinací. Při použití čtyř prvků získáte miliony možností.
Týmy pracující pro společnosti DeepMind, Microsoft, Meta nebo Orbital Materials vyvíjejí modely umělé inteligence, aby překonaly omezení výpočtu a předpověděly nové materiály, které by potenciálně mohly existovat ve stabilním stavu.
„Za posledních devět měsíců bylo předpovězeno více stabilních materiálů než za předchozích 49 let,“ řekl Martin.
Vyřešení tohoto úzkého místa je však jen jednou částí rovnice.
Vědět, že nové materiály mohou existovat, nestačí, pokud jde o výrobu nových materiálů. Je třeba vymyslet recept.
„Recept není jen o tom, co dáte dohromady.

Je to také o poměrech, při jaké teplotě, v jakém pořadí, jak dlouho. Takže existuje spousta faktorů, spousta proměnných, které se podílejí na tom, jak vyrobit nové materiály,“ řekl Martin.
Altrove se zaměřuje na anorganické materiály a konkrétně začíná s prvky vzácných zemin. V případě prvků vzácných zemin zde existuje tržní příležitost, protože je těžké je získat, jejich ceny se značně liší a často pocházejí z Číny.
Mnoho společností se snaží méně spoléhat na Čínu jako součást svého dodavatelského řetězce, aby se vyhnuly nejistotě v oblasti regulace.
Vytvoření automatizované iterační smyčky
Společnost nevymýšlí nové materiály od nuly, ale vybírá zajímavé kandidáty ze všech nových materiálů, které byly předpovězeny. Společnost Altrove pak pomocí vlastních modelů umělé inteligence generuje potenciální receptury těchto materiálů.
V současné době společnost tyto recepty testuje jeden po druhém a z každého materiálu vyrábí malý vzorek. Poté společnost Altrove vyvinula vlastní charakterizační technologii, která využívá rentgenový difraktometr, aby pochopila, zda výstupní materiál funguje podle očekávání.
„Zní to triviálně, ale ve skutečnosti je velmi složité zkontrolovat, co jste vyrobili, a pochopit proč. Ve většině případů to, co jste vyrobili, není přesně to, co jste původně hledali,“ řekl Martin.
Právě v tom Altrove září, protože spoluzakladatel a technický ředitel společnosti Joonatan Laulainen má doktorát z materiálových věd a je odborníkem na charakterizaci. Startup vlastní duševní vlastnictví související s charakterizací.
Poučení z kroku charakterizace pro zlepšení receptu je klíčové, pokud jde o výrobu nových materiálů. Proto chce společnost Altrove svou laboratoř automatizovat, aby mohla testovat více receptur najednou a urychlit zpětnou vazbu.
„Chceme vytvořit první metodiku s vysokou propustností. Jinými slovy, čistá predikce vás dovede pouze na 30 % cesty k tomu, abyste měli materiál, který lze skutečně průmyslově využít. Zbývajících 70 % zahrnuje iterace v reálném životě.

Proto je tak důležité mít automatizovanou laboratoř, protože tím zvýšíte propustnost a můžete paralelizovat více experimentů,“ řekl Martin.
Společnost Altrove se definuje jako hardwarově vybavená společnost zabývající se umělou inteligencí.
Myslí si, že bude prodávat licence na své nově vyráběné materiály nebo tyto materiály sama vyrábět s partnery třetích stran. Společnost získala 3,7 milionu eur v kole vedeném Contrarian Ventures, na němž se podílela také společnost Emblem.
Do startupu investovalo také několik business angels, například Thomas Clozel
Startup čerpá inspiraci od biotechnologických společností, které se obrátily na umělou inteligenci při hledání nových léků a léčebných postupů – tentokrát však pro nové materiály. Altrove plánuje vybudovat svou automatizovanou laboratoř do konce roku a do 18 měsíců prodat svůj první majetek.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky