Klíčové body
- Donald Trump kritizuje silný dolar jako problém, který zdražuje americké výrobky
- Yellenová vyzdvihuje Bidenovy ekonomické programy jako podporu pro americkou výrobu
- Čínské vládní dotace představují hrozbu pro americkou výrobu a zaměstnanost
Podle bývalého prezidenta Donalda Trumpa silný dolar ničí americké výrobce. Podle ministryně financí Janet Yellenové to tak jednoduché není.
Yellenová, která se důsledně drží dlouhodobého závazku Skupiny sedmi zemí k tržně nastaveným směnným kurzům, minulý týden v rozhovoru uvedla, že silný americký dolar je třeba při posuzování jeho dopadu posuzovat v širším kontextu. Rovněž zlehčovala roli mezinárodního obchodu při podkopávání pracovních míst v amerických továrnách.
„Velmi silný dolar může odrazovat od vývozu a přispívat k dovozu,“ řekla Yellenová v rozhovoru pro agenturu Bloomberg News. „Ale je toho mnohem víc, co s tím souvisí. A myslím, že je třeba se ptát, proč je dolar silný?“
Yellenová, která se vrací ze série setkání s globálními finančními šéfy v Rio de Janeiru, se v pátečním rozhovoru zamýšlela nad tím, co se stalo horkým tématem před listopadovými prezidentskými volbami, kdy republikáni brojí proti silnému dolaru.
Šéfka resortu financí uvedla, že legislativa přijatá prezidentem Joem Bidenem – přezdívaná Bidenomika – na podporu infrastruktury, polovodičů a čisté energie a prostřednictvím zákona o snížení inflace i elektromobilů nabídla vyrovnávací podporu výrobě.
„Máme velmi silnou ekonomiku. Spotřebitelské výdaje a investiční výdaje jsou robustní. Programy, které jsme zavedli – IRA, infrastruktura a pak zbytek – to vše vytváří mnoho pracovních míst ve výrobě,“ řekla.
Síla americké ekonomiky zase přitáhla zahraniční kapitál a zvýšila hodnotu dolaru, uvedla Yellenová minulý týden. Kroky Federálního rezervního systému směřující k omezení inflace vedly k tomu, že úrokové sazby jsou vyšší než v jiných zemích, což rovněž přispívá k tlaku na růst. „Věříme, že takto by měl systém fungovat,“ řekla na čtvrteční tiskové konferenci.
Trump naopak uvedl, že „máme velký problém s měnou“ a že „nikdo nechce kupovat naše výrobky, protože jsou příliš drahé“.
Republikánský kandidát na prezidenta v roce 2024 také oživil svá tvrzení, že někteří z největších amerických obchodních partnerů se spikli, aby udrželi své měny levné vůči dolaru, což jim poskytuje nespravedlivou výhodu. Jeho protikandidát, senátor z Ohia JD Vance, navrhl, že oslabení americké měny by dalo americkým výrobcům šanci.
Průmyslová výroba USA, jejíž tři čtvrtiny tvoří zpracovatelský průmysl, minulý měsíc vystoupila na nejvyšší úroveň od roku 2018 a završila tak čtvrtletí, v němž USA zaznamenaly nečekané zrychlení hospodářského růstu. Podnikatelské investice se zvýšily nejrychlejším tempem za téměř rok v čele s nejsilnějším pokrokem v oblasti vybavení od začátku roku 2022.
Yellenová uvedla, že zatímco počet pracovních míst v amerických továrnách v průběhu desetiletí soustavně klesal, podíl výroby na HDP se držel na relativně stabilní úrovni. Ke snížení zaměstnanosti došlo spíše v důsledku zvýšení produktivity než v důsledku obchodu, uvedla.
Hrozba Číny
Šéfka resortu financí zároveň opakovaně vyjádřila obavy z ohrožení americké výroby rozsáhlými dotacemi čínské vlády jejím výrobcům. V rozhovoru naznačila zklamání z plánovací konference čínského vedení, která se konala počátkem tohoto měsíce dvakrát za deset let – Peking na ní dal jasně najevo, že bude i nadále upřednostňovat high-tech výrobu, i když to znamená čelit mezinárodní palbě.
„Neviděla jsem nic o řešení strukturálních nerovnováh, o podpoře spotřebitelských výdajů,“ řekla Yellenová. „Neviděla jsem nic o zvyšování výdajů na služby a velmi se nadále zdůrazňovala vyspělá high-tech výroba.“
Ve svém projevu týden před červencovou zprávou o zaměstnanosti v USA Yellenová uvedla, že celkový trh práce vypadá dobře.
„Popsala bych ho jako silný, solidní trh práce, který není přehřátý a funguje v blízkosti přirozené míry,“ řekla s odkazem na úroveň, nad níž zaměstnanost podněcuje inflaci.
Vzhledem k tomu, že Fed pomalu přibližuje inflaci ke svému 2% cíli, Yellenová uvedla, že rizika pro inflaci a zaměstnanost se podle ní nyní dostala do rovnováhy.
Závěr této debaty o silném dolaru bude klíčový pro budoucnost amerického průmyslu, který se snaží udržet svou konkurenceschopnost na globálním trhu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky